A vegán táplálkozás lényege, hogy az ember kizár az étrendjéből minden állati eredetű élelmiszert. Ez azonban – kellő odafigyelés híján – könnyen hiánybetegségekhez vezethet. A leggyakrabban például fehérje-, kalcium-, vas- és B12-vitamin-hiány alakul ki. Éppen ezért joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon egy vegán anya kisbabája minden szükséges tápanyagot megkap-e az anyatejjel. Ezt vizsgálta egy új amszterdami tanulmány.
Nincs lényegi különbség
„Az anya által követett étrend nagymértékben befolyásolja az anyatej összetételét, ez pedig nagyon fontos tényező a baba fejlődése szempontjából. Mivel a vegán étend – a szoptató anyák körében is – egyre elterjedtebb, fontosnak tartottuk, hogy kiderítsük, hogy egyes tápanyagok koncentrációja eltér-e a normálistól a vegán étrendet fogyasztó szoptató nőknél” – magyarázta dr. Hannah Juncker, a kutatás vezetője.
Eddig úgy vélték, hogy két fontos, leginkább az állati termékekben megtalálható mikrotápanyag, a B2-vitamin és a karnitin koncentrációja a kizárólag növényi alapú élelmiszereket fogyasztó nők anyatejében jóval kisebb, mint a vegyes étrendet követő nőkében. Ez a két összetevő a fejlődő csecsemő számára nélkülözhetetlen – ráadásul az elmúlt négy évben csak Európában megduplázódott a vegánok száma –, ezért is vizsgálták meg a korábbi feltevés valóságtartalmát. Az új tanulmány pedig arra jutott, hogy a különböző étrendet követő nők anyatejében lényegében nem különbözik sem a B2-vitamin, sem a karnitin mennyisége. Ez az eredmény azért is meglepő, mert a vegánok végében jóval alacsonyabb a két említett tápanyag koncentrációja – azonban úgy tűnik, az anyatej összetételét ez nem befolyásolja számottevően az anya étrendje.
Ezért annyira fontos ez a két tápanyag
A riboflavinként is gyakran emlegetett B2-vitamin számos biológiai folyamatban fontos szerepet játszik. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a csecsemőkorban fennálló, jelentős B2-vitamin-hiány vérszegénységet és neurológiai problémákat okozhat. A karnitin pedig leginkább az energia-anyagcserében vesz részt. Hiánya a csecsemőknél alacsony vércukorszinthez, valamint szív- és agyműködési zavarokhoz vezethet.
A növényi alapú táplálkozás általában nagyon egészséges. Előfordulhat azonban, hogy néhány kulcsfontosságú vitaminból és ásványi anyagból hiány alakul ki a szervezetben, az állati eredetű élelmiszerekkel ugyanis néhány tápanyagot hatékonyabban lehet pótolni. De semmi pánik, van megoldás.