Gyakori légúti betegségek kapcsán érdemes a háttérben álló okokat is felderíteni. A gyomorégés népbetegség, sokan mégis elhanyagolják a kezelését, vagy ha néma refluxban szenvednek, a jellegzetes tünetek hiányában nem is ismerik fel időben a problémát. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, mit kell tudni a reflux és a légúti tünetek közti kapcsolatról.
A reflux jellegzetes tünetei
Nyelőcső- és gyomorégés, szegycsont mögött jelentkező fájdalom, rossz, savanyú szájíz, kellemetlen lehelet, böfögés, hányinger - ezek mind a reflux figyelmeztető tünetei. A panaszok megjelenésének oka, hogy a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ahol az érzékeny nyálkahártyát irritálja.
Mi állhat a hátterében?
A stresszes, rohanó, a rendszeres étkezésekre nem ügyelő életvitel nagymértékben szerepet játszik a tünetek megjelenésében. Ha nem többször kis adagokat, hanem egyszerre nagyobb mennyiségeket eszünk, ha az étkezéseink szénhidrátokban és zsírban gazdagok, ha esténként rendszeresen teli hassal fekszünk le, számíthatunk a gyomorégés megjelenésére.
A túlsúly szintén növeli a kialakulásának kockázatát, a dohányzás vagy a túlzott alkoholfogyasztás pedig rontja a tüneteit. Az erős, fűszeres ételek, a koffein és a mentol is képes elernyeszteni a gyomor záróizmát, ezáltal elősegítik a savas gyomortartalom visszaáramlását. A paradicsom, a citrusfélék és a szénsavas üdítők pedig a gyomorsav termelése révén súlyosbítják a tüneteket.
Sok esetben a panaszok megjelenése összefügg valamilyen gyógyszer szedésével, például asztmaellenes szerek, vérnyomáscsökkentők és fájdalomcsillapító szerek is okozhatnak ilyen mellékhatást. Emellett a reflux hátterében betegségek is meghúzódhatnak. Jelentkezhet meglévő rekeszsérv mellett, de pszichés problémával (stressz, depresszió, szorongás) is összefügghet a kialakulása. Nagyon gyakran van jelen Helicobacter-fertőzés is a hátterében.
Légúti betegségeket is okozhat
A gyomorsav nemcsak a nyelőcsőben okoz elváltozásokat, de a garatba feljutva légzőszervi tüneteket is produkálhat. Nagyon gyakran ez áll a krónikus, száraz köhögés hátterében, de képes tartós orrmelléküreg-gyulladást és annak következtében akár orrpolipot is okozni. Tartós rekedtség, torokfájás, torokköszörülés hátterében is állhat a gyomorsav irritáló hatása, mely akár a garatból a fülkürtbe is bekerülhet, középfülgyulladást előidézve. Asztmás betegek esetében pedig mindenképp fontos a reflux kezelésével is foglalkozni, hiszen két, egymást kölcsönösen provokáló betegségről van szó.
Ezt kell tudni a néma refluxról
A betegség felismerését nehezíti, hogy a reflux esetében akár el is maradhatnak a tipikus tünetek. Néma reflux esetén a száraz köhögés vagy a torokban jelentkező gombócérzés lehet a beteg tünete, a jellegzetes gyomorégés, savas felböfögés ugyanakkor nem tapasztalható. Ilyenkor is érdemes azonban a reflux lehetőségét kivizsgáltatni, mert a légúti tünetek, visszatérő betegségek is csak akkor szűnnek meg, ha az azokat kiváltó okot, a gyomorégést kezeljük.