„Először is érdemes tisztázni, hogy mit is értünk reflux alatt. Ez az állapot akkor jelentkezik, amikor a gyomor savas vagy epés tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami számos nemkívánatos panaszt okoz az érintetteknek. Ezek közül a leggyakoribb a nyálkahártya irritációja miatt tapasztalt, hétköznapian csak gyomorégésnek nevezett tünet, valamint a szegycsont mögött, a mellkas egészében érezhető égő fájdalom. Egy másik gyakori és igencsak zavaró panasz a savas vagy keserű szájíz, és a savas felböfögés” – magyarázta dr. Sárdi Krisztina belgyógyász-gasztroenterológus, a Gasztroenterológiai Központ szakorvosa.
Hozzátette ugyanakkor, hogy az csak egy tévhit, hogy a reflux kizárólag emésztőszervi tünetekkel ad hírt magáról. Talán meglepő, de a krónikus köhögésük miatt kivizsgálást kérő pácienseknél is igen gyakran derül fény refluxbetegségre.
Több mint kellemetlen
„Az alkalmanként jelentkező refluxos epizódok normálisak: többnyire egy-egy kiadós étkezést követően tapasztalhatjuk, de akár egy szorosabb ruhadarab is kiválthatja a tüneteket. Várandósság idején is gyakorta bukkan fel a kismamáknál, a hasűri nyomásfokozódás és a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése miatt. Ha azonban rendszeresen tapasztaljuk a tüneteket, akkor forduljunk gasztroenterológushoz, ugyanis a reflux hosszú távon súlyos következményekhez, nyelőcsőgyulladáshoz, fekélyképződéshez, illetve szűkület kialakulásához vezethet” – figyelmeztetett a szakértő.
Fontos tudni továbbá, hogy a reflux egy életmódbeli változtatásokat igénylő betegség. Az étrend átalakítása mellett a testmozgásra, a dohányzás elhagyására, az alkoholfogyasztás mérséklésére és testsúly optimalizálására is figyelmet kell fordítanunk.
Így kerülhetjük el nyáron a panaszok erősödését
Sokak számára a nyár egyet jelent a grillételek, fagylaltok, jéghideg sörök és koktélok élvezetével. Sajnos azonban épp ezek a népszerű nyári finomságok azok, amelyek súlyosbíthatják a refluxot. Néhány alapanyag újragondolásával azonban a refluxos betegeknek sem kell lemondaniuk a nyár kulináris élményeiről. A szakértő az alábbiakat javasolja.
- Cseréld le a zsíros húsokat soványabb alternatívára! A hagyományos vörös húsok helyett válassz inkább pulykát, csirkét és halat a grillezéshez! Ha pedig nem tudsz lemondani a marhahúspogácsával készült hamburgerről, akkor válassz alacsony zsírtartalmú húst!
- Ügyelj az öntetekhez, pácokhoz és szószokhoz használt összetevőkre! Csökkentsd minimálisra a paradicsomalapú szószok, valamint a fokhagyma, a hagyma és az erős fűszerek – különösen a chili, a bors és az erős piros paprika – használatát! Bánj csínján a citrusos összetevőkkel is!
- Fűszerezz inkább friss zöldfűszerekkel! A kapor, a bazsalikom, a kakukkfű és a rozmaring is remekül feldobja az ételeket.
- Jól gondold meg, milyen fagyit választasz! Ha gyakran hűsíted magadat fagylalttal, inkább frissítő jégkrémet, sorbetet vagy alacsony zsírtartalmú, otthon készített joghurtfagylaltot egyél. Ha pedig képtelen vagy ellenállni a hagyományos fagylalt csábításának, kerüld a csokoládés és a mentás ízt, mivel ezek súlyosbíthatják a refluxot.
- Korlátozd az alkohol, a koffein, valamint a citrusos és szénsavas italok fogyasztását! Az alkoholos koktélok helyett próbáld ki inkább a nagy népszerűségnek örvendő, refluxbarát mocktail italokat. Az összetevők kiválasztásakor itt is kerüld a tüneteket provokáló alapanyagokat, például a citrusféléket, a mentát, a paprikát, a csokoládét és a kávét!