Ősszel és télen felerősödhetnek a reflux tünetei. De miért?

Az őszi és téli időszak nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, ilyenkor a refluxos panaszokkal orvoshoz fordulók száma is megnő. Mi az oka ennek, és hogyan előzhetjük meg a kellemetlen panaszok kialakulását? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Gyomorégés, köhögés, maró érzés a torokban – a savas reflux kellemetlen velejárói sokak számára ismerősek lehetnek, hiszen Magyarországon csaknem minden negyedik ember küzd vele időnként. A betegség lényege, hogy a savas gyomortartalom visszacsorog a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket és végső esetben szervi elváltozásokat, például nyálkahártya-gyulladást okoz.

A panaszokra azért is érdemes odafigyelni, mert a nem kezelt reflux nemcsak állandó fájdalommal és rossz közérzettel járhat együtt, de idővel súlyos szövődményeket válthat ki. Kutatások szerint a többi között például nyelőcsőszűkületet okozhat, sőt akár a nyelőcsődaganat kialakulásának kockázatát is megnövelheti.

Az orvosok régóta azt tapasztalják, hogy az őszi és a téli hónapokban jelentősen megnő a refluxgyanús tünetekkel hozzájuk fordulók száma. Ennek hátterében több dolog is húzódhat, mutatjuk, mi mindenre tanácsos figyelni ebben az időszakban.

reflux, gyomorégés, ősz, tél
Az őszi és téli időszak nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek. Fotó: Getty Images

A sok stressz és a nehéz ételek is felerősítik a reflux tüneteit

A reflux kialakulásában jelentős szerepet játszik a stressz, amelyből a legtöbb embernek bőven jut ebben az időszakban. A családosok számára koraősztől az iskolakezdés és az emiatti munkaátszervezések okozhatnak feszült pillanatokat, de ahogy év vége felé közelítünk, úgy a munkahelyeken is nő az elvarratlan szálak és megoldatlan feladatok száma. A karácsony környéki ajándékvadászat sem nevezhető feszültségektől mentesnek, ami csak tovább növelheti az emésztőrendszeri problémák, így a reflux kialakulásának kockázatát. 

A másik tényező, amely felerősíti a refluxos tüneteket, a helytelen táplálkozás, a nehéz ételek fogyasztása. Márpedig a téli időszak – kiemelten az ünnepek környéke – általában nem a diétáról és a könnyed fogásokról szól. Az asztalra kerülő pörköltek, töltött káposzta és a magyar konyha legjavainak számító élelmiszerek azonban jelentősen megterhelik emésztőrendszerünket, és gyomorszájtáji fájdalmat, émelygést, savas böfögést okoznak. A teletömött has ugyanis a nyelőcsövet és a gyomrot összekötő gyomorszáj záróizmait is ellazítja, és így a gyomorsav feljut a nyelőcsőbe. Fontos ezért, hogy az ünnepi összejövetelek alatt is próbáljuk elkerülni a túlevést, és a nehéz fogásokból is csak mértékkel fogyasszunk. Együnk inkább napi több alkalommal kevesebbet, így nem terheljük le feleslegesen az emésztőrendszerünket. Szintén érdemes mértéket tartani az alsó nyelőcső-záróizom működését károsan befolyásoló ételekkel – így a kávéval, teával, csokoládéval – és az alkoholos italokkal.

Az étkezés utáni lefekvés fokozza a tüneteket, mivel a vízszintes testhelyzet kedvez a gyomortartalom visszafolyásának. Lehetőleg az alvás előtti négy órában már ne egyenek a gyomorégéssel rendszeresen küzdők, továbbá érdemes párnával, megemelni a fejet és a mellkast éjszakára – még jobb, ha az ágy feji vége is megemelhető.

A nyugtalan alvásnak, vagy például az elhúzódó köhögésnek akár olyan oka is lehet, amelyre elsőre nem is gondolnánk. A néma reflux gyakran megtévesztő tünetekkel jelentkezik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mértékletesség, stresszkezelés és savlekötők

Ha törekszünk is a helyes életmódra, nem árt a házi patikánkat bővíteni néhány gyomorégést enyhítő készítménnyel. Amennyiben hajlamosak vagyunk a refluxra, érdemes magunknál tartanunk olyan recept nélkül kapható savlekötő készítményeket, amelyek gyorsan csökkenthetik mind a gyomornedv mennyiségét, mind annak savkoncentrációját. Ennek köszönhetően röviddel a bevétel után megszüntetik a gyomorégést, illetve a többi, refluxhoz köthető panaszt.

Amennyiben a reflux pszichés eredetű, úgy a gyógyszeres kezelés mellett a lelki okokat is orvosolni kell, illetve elsajátítani néhány stresszkezelő technikát. A szorongás enyhítésének kiváló módja a sportolás, a mozgás ráadásul a testsúlykontroll miatt is fontos lehet, amivel szintén megelőzhetőek a kellemetlen panaszok. Érdemes olyan mozgásformát választani, amelyet szívesen űzünk, így beépíthetjük a mindennapjainkba: a jógától az úszáson át akár a súlyzós edzésig bármi enyhítheti a szorongást, és némi súlyfeleslegtől is megszabadíthat.

Ha azonban a tünetek tartósan fennállnak, mindenképpen javasolt konzultálni a háziorvossal. A szakember személyre szabott gyógyszeres kezelés mellett táplálkozási és életmódtanácsokkal is ellátja a beteget, így elejét vehetjük a reflux súlyos szövődményeinek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.