A gyomorégés az emésztési zavarok egyik formája, amelynek során a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe. Mint ismert, a panasz enyhítésére több gyógyszer is elérhető, azt azonban már kevesebben tudják, hogy egyes – más tünetekre szedett – ronthatják vagy akár ki is válthatják a gyomorégést. Az alábbiakban – a Health.com cikke nyomán – bemutatjuk, milyen típusú gyógyszerek okozhatnak pokoli gyomorégést.
Antibiotikumok
A bakteriális fertőzések kezelésére használt antibiotikumok – például a széles spektrumú antibiotikumok egy csoportja, a tetraciklinek – bizonyos esetekben gyomorégést okozhatnak. Ha te is ezt tapasztalod, legközelebb kérd meg az orovosodat, hogy olyan antibiotikumot írjon fel, amelynek bevonata ellenáll a gyomorsavnak, így a készítmény csak a vékonybélben oldódik fel.
Acetilszalicilsav
Az acetilszalicilsav egy gyakran alkalmazott nem-szteroios gyulladáscsökkentő szer. Egyik mellékhatása azonban az, hogy fokozza a gyomorsavtermelést, illetve megakadályozza a gyomorvédő vegyületként ható prosztaglandinok képződését az emésztőrendszerben.
Vérnyomáscsökkentő szerek
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerekről is ismert, hogy sokaknál gyomorégést válthatnak ki. Ennek oka, hogy a készítmények hatására ellazul a nyelőcső alsó záróizma, ez pedig lehetővé teszi, hogy a gyomorsav visszaszivárogjon a torokba, illetve a szájüregbe.
Csontritkulás elleni gyógyszerek
A biszfoszfonátokként ismert, csontritkulás elleni gyógyszerek is okozhatnak gyomorégést. Ide tartoznak egyebek mellett az alendronát-, az ibandronát- és a risedronát-tartalmú készítmények.
A gyomorégés egy igen kellemetlen emésztőrendszeri tünet, amely jól felismerhető a szegycsont környékén jelentkező maró fájdalomról és diszkomfortérzésről. Időnként mindenki megtapasztalja, bizonyos káros szokások miatt viszont tartós „vendéggé” válhat a panasz.
Ibuprofen
A népszerű, vény nélkül kapható fájdalom- és lázcsillapító termékek növelhetik a gyomorsavtermelés intenzitását, illetve akadályozzák a prosztglandinok képződését.
Vaspótló készítmények
A vashiány és a vashiányos vérszegénység igen gyakori problémának számít – főleg a rendszeresen menstruáló nők körében. Az állapot kezelésére használt vaspótló étrend-kiegészítők azonban irritálhatják a gyomor-bél traktus és a nyelőcső nyálkahártyáját, emiatt pedig savas refluxhoz vezethetnek.
Káliumtartalmú étrend-kiegészítők
A káliumot tartalmazó táplálékkiegészítőket gyakran használják a magas vérnyomás normalizálására, irritálhatják azonban a nyelőcső nyálkahártyáját, illetve gyomorégést okozhatnak.
Asztma kezelésére használt gyógyszerek
Egyes, az asztma kezelésére használt gyógyszerek súlyosbíthatják a gyomorégést, hatásukra ugyanis túlságosan ellazulhat a nyelőcső alsó záróizma.
Altatók és nyugtatók
A benzodiazepinekként is ismert gyógyszereket a szorongás enyhítésére használják. Ellazítják azonban a gyomor és a nyelőcső közti záróizmot, így a savas gyomortartalom könnyedén visszaáramolhat. Az sem segít, hogy a legtöbb ember az ilyen gyógyszereknek a bevétele után lefekszik aludni, fekvő helyzetben pedig könnyebben bejut a gyomorsav a nyelőcsőbe.
Triciklikus antidepresszánsok
Bár a modern gyógyszerek többsége már célzottabban hat, így kevesebb emésztőrendszeri panaszt vált ki, néhány régebbi triciklikus antidepresszáns (TCA) fokozhatja a gyomorégést. Ennek oka, hogy hatóanyagai lassítják a gyomor kiürülési sebességét, valamint ellazíthatják a gyomor záróizmát is.
Mit lehet tenni a gyógyszer okozta gyomorégés elkerüléséért?
A Health cikke néhány tippet is összegyűjtött, amelyek segítségével megszabadulhatsz a gyógyszeres kezelés okozta gyomorégéstől. Az alábbiakat érdemes betartanod:
- A gyógyszereket mindig bő vízzel vedd be!
- A tablettákat mindig egyenesen ülve vedd be!
- Várj legalább 30 percet a gyógyszer bevétele után, mielőtt lefeküdnél!
- (A lúgos víz is segíthet, de ezzel kapcsolatban még csak korlátozottan állnak rendelkezésre bizonyítékok.)
Ha olyan gyógyszert szedsz, amely gyomorégést okoz, és a panaszok a fenti tanácsok betartása ellenére sem múlnak el – vagy akár még súlyosbodnak is –, mindenképpen beszélj orvosoddal az egyéb kezelési lehetőségekről!