Természetes módszerek a gyomorégés enyhítésére

Aki átélte már, tudja milyen rettenetes érzés a gyomorégés, ráadásul a panasz kifejezetten gyakori éjszaka, így a nyugodt alvást is ellehetetlenítheti.

A gyomorégés a savas reflux következménye. Egyfajta égő fájdalomról van szó, amely a mellkas középvonalából, a szegycsont mögül sugároz ki. Noha önmagában kevésbé veszélyes, mint amilyennek elsőre tűnhet, mégis rendkívül kellemetlen. Oka, hogy a savas gyomortartalom egy része – a táplálék természetes haladási irányával ellentétesen – visszaáramlik a gyomorból a nyelőcsőbe, irritálva annak falát. A gyomorégés megelőzésében hosszú távon sokat segít a rendszeres testmozgás, az egészséges testsúly elérése és megőrzése, a dohányzás kerülése, a stressz levezetése és a túlzásoktól mentes, kiegyensúlyozott étrend. De vajon mi segíthet enyhíteni a panaszt rövid távon, ha épp nincs kéznél gyógyszer rá? Mutatjuk.

gyomorégés, mellkasi fájdalom, fiatal nő
A gyomorégés meglehetősen kellemetlen panasz. Fotó: Getty Images

Kapj be egy rágógumit

A probléma alapja tehát, hogy a savas gyomortartalom (refluxátum) visszajut a nyelőcsőbe, amelynek belső fala nem rendelkezik olyan védelemmel, mint a gyomoré. Hozzátartozik ehhez, hogy a gyomorégés általában evés után rosszabbodik. A Harvard Egyetem orvosi kara blogbejegyzése szerint valamelyest ellensúlyozhatja a panaszt, ha étkezést követően cukormentes rágógumit rágunk. A mögöttes logika abban rejlik, hogy a módszer fokozza a nyáltermelést. Márpedig a nyál alkalmas arra, hogy semlegesítse a maró hatást, valamint visszamossa a refluxátumot a gyomorba, ilyen módon megóvva a nyelőcsövet a további károsodástól. Érdemes ugyanakkor ügyelni arra, hogy a rágógumi ne borsmentával készüljön, mert az súlyosbíthatja a gyomorégést azáltal, hogy ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát.

Lazíts az öveden

Maradva a nyelőcső alsó részén, a gyomor felett elhelyezkedő záróizomnál, ennek feladata, hogy az elfogyasztott ételek akadálytalanul áthaladhassanak a gyomorba, onnan viszont semmi se jusson vissza. Az izom gyengesége, valamint a hasűri nyomás fokozódása viszont együttesen ahhoz vezethet, hogy a savas gyomortartalom mégis visszaáramlik. Utóbbiban a bőséges étkezéstől az elhízáson át a hastájékon szoros ruházatig megannyi tényező szerepet játszhat. A GCSA texasi gasztroenterológiai magánklinika éppen ezért azt tanácsolja: evés után lazíts kicsit az öveden, hogy az ne helyezzen feleslegesen nyomást a gyomorra. Ha pedig gyakran küzdesz gyomorégéssel, akkor eleve érdemes lazán öltözködnöd a mindennapokban.

Ügyelj a testtartásodra

Szintén a nyelőcső alsó záróizma ellen dolgozik, ha görnyedve ülsz a székedben, ezért ezt étkezések közben és után mindenképpen érdemes kerülni. Ezenkívül nem szerencsés az sem, ha közvetlenül evés után lefekszel, mert a fekvő testhelyzet – a gravitáció segítségét eliminálva – ugyancsak megkönnyíti a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe. Nem véletlen, hogy a gyomorégés sokszor éjszaka a legrosszabb. Általános szabályként megfogalmazható, hogy az esti lefekvés előtt két-három órával már ne egyél, hogy legyen ideje a gyomornak kiürülni. Ha pedig mégis panaszokat tapasztalsz éjszaka, akkor emeld meg a fejed és a mellkasod. A Houstoni Metodista Kórház azt javasolja: inkább szerezz be ehhez egy ékpárnát, mert a hagyományos párnák egymásra halmozása általában nem hatékony, és akár ronthat is a helyzeten.

Óvatosan a szódabikarbónával

Talán ez az egyik legközismertebb módszer, amelyet generációk óta alkalmaznak a gyomorégés kezelésére. Hatásmechanizmusa a savközömbösítésen alapszik, amihez egy teáskanálnyi szódabikarbónát kell elkeverni egy pohár tiszta vízben, majd lassú kortyokban meginni az elegyet. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy mint azt a GCSA írja, bár általánosságban biztonságosnak tekinthető, szódabikarbónát kizárólag alkalmanként szabad használni ilyen célra. Egyszersmind érdemes róla háziorvosunkkal is konzultálni, mert gátolhatja egyes gyógyszerek felszívódását. Emellett olyan mellékhatásokat okozhat, mint a puffadás, bélgázosság, gyomorgörcsök. Vannak továbbá olyan betegségek, amelyek esetén a szódabikarbóna ronthat a betegek állapotán.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős, főként nyugaton, délnyugaton tartósan borult idő várható sokfelé esővel, záporral. Délkelet, kelet felől lassan elkezd szakadozni, csökkenni a felhőzet, ezzel együtt a csapadékhajlam is csökken. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. Késő estére 8 és 12 fok közé hűl le a levegő. Ma még a ciklon az utolsókat rúgja, hatását azonban még intenzíven érezteti.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra