16 ország 37 kutatója dolgozta ki néhány éve, mostanában pedig egyre szélesebb körben terjed az úgynevezett klímadiéta vagy planetáris egészségdiéta (angolul: Planetary Health Diet, rövidítve: PHD) – ismertette Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, egy olyan környezettudatos étrendről van szó, amely állítólag nemcsak a fogyasztók egészségének, hanem a bolygónak is jót tesz.
Egészség és fenntarthatóság
A bolygóbarát étrend népszerűsítésének célja alapvetően az, hogy úgy alakuljon át a mezőgazdaság és a fogyasztási kultúra, hogy a – jövőben várhatóan tovább növekvő – világnépesség egészségesen és fenntarthatóan tudjon táplálkozni. Az étrend alapját a növényi alapú élelmiszerek, vagyis a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a diófélék és a növényi olajok adják – az étkezések legalább háromnegyedét ezekkel kell fedezni.
A bolygó népessége egyre csak nő, ezzel pedig a fehérjeforrások iránti igény is folyamatosan emelkedik.
Nem feltétlenül kell vegánnak lenni
A PHD alapelve szerint egyébként az étrend követéséhez nem muszáj vegánná vagy vegetáriánussá válni. A tányérra állati eredetű összetevők is kerülhetnek, de fontos, hogy ezek az elfogyasztott ételek maximum egynegyedét tegyék ki. A növényi alapú élelmiszerek arányát tehát a szokásoshoz képes jelentősen növelni kellene, miközben a hús- és cukorfogyasztást a korábbi felére kellene csökkenteni.
A Fulda University of Applied Sciences felmérése szerint, ha az emberek a PHD ajánlásának megfelelően korlátoznák hús-, tejtermék- és tojásfogyasztásukat, Hessen tartományban a jelenlegi 125 ezer tejelő tehénnek csak a felére, a hízósertés-állománynak pedig csak az ötödére lenne szükség, miközben a rendelkezésre álló szántó- és legelőterület elegendő lenne minden fontos élelmiszer megtermelésére” – olvasható a Rizikometer posztjában.