Az antioxidánsok az említett fitotápanyagok közé tartoznak, és szerepük egészségünk védelmében igencsak kiemelkedő. Immunrendszer-erősítő, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő , vírus- és baktériumellenes hatásuk mellett általános egészségvédő szereppel is bírnak, ezenfelül tartósítják és fokozzák a vitaminok hatásosságát. A növények saját védelmükre termelik a fitotápanyagokat, ezért nyújthatnak segítséget az emberi szervezet védekezőképességének növelésében is.
Immunrendszerünk védelme
Szervezetünk számára a szabad gyökök képződése jelenti az egyik legnagyobb problémát, amit belső és külső okok (pl. gyógyszer, dohányfüst, vagy kémiai szerek, adalékanyagok, stressz) is kiválthatnak. Ha immunrendszerünk megfelelően működik, képes hatástalanítani a szabad gyököket, de a védekezésben az antioxidánsok is nagy segítségünkre lehetnek. Az antioxidánsok szabadgyök-fogó, tehát a szervezetben zajló oxidációs folyamatokat lassító, illetve kivédő hatású vegyületek. Komoly szerepük van az öregedés és egyéb degenerációs folyamatok késleltetésében, megakadályozásában. Legfőbb forrásai a zöldségek és a gyümölcsök, tehát amikor zöldséget fogyasztunk mindig jusson eszünkbe, hogy épp egy olyan apró kis vegyületet juttatunk szervezetünkbe, mely az egészségünket építi.
Minél színesebben fogyasztjuk ételeinket, annál többféle fitotápanyagot, és így antioxidánst is juttatunk a szervezetünkbe. Lássuk hát, milyen színes ételeket válogathatunk össze magunknak az ősz alapanyagaiból!
Érezzük nagyszerűen magunkat a zöld ételektől!
A legtöbb zöld színű zöldség és gyümölcs a bennük lévő luteinnek és karotinoidoknak köszönhetően véd a szembetegségek ellen, valamint csökkenti a bőrrák és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Őszi zöldsaláta
Pároljunk meg 25-25 dkg borsót és zöldhüvelyű zöldbabot, majd keverjük össze 1 fél fej apróra vágott vöröshagymával. Adjunk hozzá 4 főtt tojást, cikkekre vágva, locsoljuk meg 2 evőkanál olvasztott vajjal, fél citrom levével, majd adjunk hozzá egy csokor friss petrezselymet. Az egészet keverjük össze és frissen fogyasztjuk.
Legyünk lendületesek a narancssárga ételektől!
A narancs és sárga színű élelmiszerek (sárgarépa, tök, édes burgonya) igen sok karotinoidot tartalmaznak, melyek erősítik immunrendszerünket.
Grillezett édesburgonya, narancs és csicseriborsó saláta
1 kg édesburgonyát főzzünk meg héjában. Ha megfőtt, kicsit hagyjuk hűlni, majd héjastól karikákra vágjuk, és kevés olívaolajon mindkét oldalon megpirítjuk. Sütés közben hozzáadjuk a cikkekre vágott narancsot (2 db elég lesz belőle), valamint 300 g csicseriborsó konzervet, melyet előtte alaposan megmostunk, lecsepegtettünk. Pár percig együtt pirítjuk, majd hozzáadunk 4 gerezd zúzott fokhagymát, meglocsoljuk egy kevés szójaszósszal, és máris tálaljuk.
Maradjunk erősek a piros ételekkel!
A piros élelmiszerek rákellenes likopin és antocianinokat tartalmaznak, amik szintén csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát és a stroke kialakulását.
Céklasaláta árpával
Sós vízben főzzünk meg 25 dkg árpagyöngyöt. A céklát hámozzuk meg, és vágjuk vékony szeletekre, tegyük kiolajozott tepsibe, és kb. 30 perc alatt süssük ropogósra. Ha elkészült, sózzuk meg, keverjük az árpához, locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal, adjunk hozzá egy egész fej lilahagymát, karikákra vágva, valamint 2-3 szem retket, szintén karikákra vágva. Alaposan összekeverjük, és fetakockákkal a tetején tálaljuk.