A TBC főleg a szegény afrikai, valamint a fejlődő ázsiai és dél-amerikai országokban fordul elő, de az utóbbi években ismét megjelent Európában is. Mivel kialakulásában a hiányos táplálkozásnak és a hátrányos életkörülményeknek nagy szerepe van, mi magunk is tehetünk valamelyest az elkerüléséért.
A TBC-ről
A Tuberculosis, vagy gümőkor a tüdőben egy baktérium okozta fertőző betegség, de megtámadhatja az idegrendszert, nyirokrendszert , vérkeringést, ivarszerveket, csontokat, bőrt vagy ízületeket is. Míg régen csak a nyomor betegségének tartották, addig manapság a szegény országok mellett a fejlettebb társadalmakban a betegség megjelenését főleg az AIDS fertőzöttség és a kábítószerek használata okozta immungyengeség segítheti.
A fertőzöttek 90 százaléka tünetmentes, a maradék 10 százaléknál a betegség komoly elváltozásokat okoz, fertőzi a környezetét és kezelés hiányában halálhoz vezet. A tüdőben keletkezett gümők toxikus anyagokkal árasztják el a szervezetet, ezáltal hátráltatják a tüdőműködést. Jellemző tünetei a mellkas-, illetve hátfájás, vér felköhögése, köhögési rohamok, láz, főleg alvás közbeni izzadás, étvágytalanság , fogyás, sápadtság, gyengeség. Terjedése cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés), fertőzött víz vagy tű használatával, szexuális kapcsolat, terhesség vagy szoptatás útján történhet.
A betegség megelőzése mára már nagyon sokat fejlődött: a felnőtteket szűrik, probléma esetén kezelik (elsősorban antibiotikummal), a környezetüket megvizsgálják, a gyermekek megelőző védőoltásban részesülnek.
Mit tehetünk?
Megelőzésképpen tartsuk karban immunrendszerünket, beteg ismerőseinknek, barátainknak, családtagjainknak pedig segítsünk a regenerálódásban. Ne feledjük, hogy nagyon fontos az állandó orvosi kontroll és egyeztetés az otthoni gyógymódok (elsősorban a gyógynövények) alkalmazásáról!
Ellenálló képességünk növelése érdekében néhány jó tanács:
1. Étkezzünk változatosan és kerüljük a szélsőséges divat étrendeket! Fogyasszunk jó minőségű, állati eredetű termékeket (pl. húsok, halak, tojás). Ezzel elkerülhetjük a vas- és B12-vitamin hiányt, ami vérszegénységet, és ezáltal a fertőzéshajlam növekedését eredményezheti.
2. A C-vitamin véd a sejtpusztulás ellen, és fokozza immunrendszerünk működésének hatékonyságát. Együnk sok nyers zöldség- (főleg idényzöldségek) és gyümölcsfélét (például: piros bogyósok, ananász és citrusfélék).
3. Az E-vitamin is képes lehet serkenteni immunsejtjeink működését, ezért ne hanyagoljuk az olajos magvak, növényi olajok, hüvelyesek és gabonapelyhek fogyasztását sem.
4. Immunerősítésre alkalmas gyógynövények például a csipkebogyó, homoktövis, echinacea, lícium gyümölcs.
A tüdő működését javíthatjuk:
1. Megfelelő magnézium-bevitellel segíthetjük a hörgőfal izomzatának ellazulását, a köhögési roham csökkenését. Forrása például a teljes kiőrlésű gabonák, csírák, olajos magvak, hüvelyesek, banán.
2. Az omega-3 zsírsavnak szerepe lehet a gyulladás csökkentésében, ezért fogyasszunk tengeri halakat (makréla, hering, szardínia, lazac), illetve lenmagolajat.
Gyógynövények közül:
1. Tüdőfűből vagy a gimharasztból készített tea az egyik leghatásosabb a légzőszervi betegségek, így a TBC gyógyítására is.
2. A földibodza lekvárként lehet jó tüdőerősítő és izzasztó.
3. A fehér fagyöngy immunstimulálás mellett a tüdő vérzését is megszüntetheti.
4. Az orvosi zsályáról azt tartják, hogy antibiotikus hatásával a TBC baktériumokat képes elpusztítani.
5. Az aloe vera immunerősítés mellett alkalmazható a tüdő gyulladásos betegségeire, és a köhögés csillapítására is.
6. Az izlandi zuzmó szintén remek köhögéscsillapító gyógynövény.