Fontos szűrőberendezés
A vese a hasüreg hátsó részében, a gerinc két oldalán elhelyezkedő, bab alakú páros szerv. Feladata, hogy nefronjaival állandóan szűrje a keringő vért, távolítsa el belőle a melléktermékeket, a salakanyagot és a felesleges folyadék mennyiséget. Mindez folyékony állapotban, a vese jó működése esetén fehérjementes vizelet formájában távozik aztán a szervezetből.
Vesevédő étkezés
Orvosilag ellenőrzött vesekímélő, csökkentett sótartalmú illetve fehérjeszegény étrendi ajánlások akkor válnak szükségessé, ha veseelégtelenség, vesekő vagy más vesebetegség áll fenn, egyébként a legfontosabb, hogy sok folyadékot fogyasszunk, hiszen ez tudja mintegy átöblíteni a szöveteket és meggátolni a méreganyagok pangását, a húgyutak elfertőződését.
A vesekövességre hajlamosakna k nem árt óvakodni bizonyos ételektől, így például a magas oxaláttartalmú élelmiszerektől, mint a cékla, a sóska, a rebarbara, spenót, egres, eper, csokoládé, kakaó, tea. Az étrend sószegényen készüljön vesebetegeknek, hiszen a só vizet köt meg és megterheli a kiválasztást, fokozott munkát ró a vesékre. Bizonyos fűszerekkel azért érdemes csínján bánni, mert ezek izgató hatásúak lehetnek, irritálhatják a vesét. Ilyenek a csípős, erős paprika, a bors, a retek, a mustár.
Krónikus vesebetegségnél a fehérjemennyiséget a beteg veseműködésének az állapota szerint határozza meg az orvos. Ha nincs szükség túl szigorú megszorításra, ez 50-60 gramm napi adag lehet, de súlyosabb veseelégtelenség esetén akár 20-25 gramm napi fehérjebevitelt is megszabhatnak felső határként. Ebbe be kell számítani az állati és a növényi eredetű fehérjéket is, és jó tudni, hogy a szervezet számára a tej- és tojáseredetű fehérje könnyebben feldolgozható, mint a húsfehérje, ezért érdemesebb az előbbiekre alapozni a fehérjeszegény diétát. A fehérjebevitel megszorítása mellett is gondoskodni kell megfelelő kalória-bevitelről, mert energiahiány esetén a szervezet a saját fehérjéit kezdi lebontani.
Kőképződés ellen
A vesében képződő kövek leggyakrabban kalcium-oxalátot vagy -foszfátot tartalmazó, szilárd lerakódások, amelyekből apró, gömbölyű vagy szabálytalan és akár a vesemedence egyes üregeit kitöltő, nagyobb, ún. korálkövek is kialakulhatnak. Az apróbbak a vizelettel távoznak, de ezek is nagy fájdalmat okozhatnak, amíg áthaladnak a húgyutakon, a nagyobbakat pedig már csak orvosi beavatkozással lehet eltávolítani. A kövességre hajlamosaknak ezért nagyon fontos elkerülniük az újabb kő képződését. A bőséges (napi 2-3 liter) folyadékbevitel csökkenti a vese által kiválasztott vizelet túltelítettségét, fajsúlyát, segíti a lerakódás kimosását.
A másik alapszabály a konyhasó fogyasztásának mérséklése. A B6 vitamin gátolja a kőképződést, ezért vesekövességre hajlamosaknak ezt is szokták ajánlani az orvosok. A javasolt diéta ezeken kívül attól függ, hogy milyen összetételű kő okozza a bajt - ezt laboratóriumi vizsgálatok során állapítják meg. A leggyakrabban a kalcium-oxalátkő, a húgysavkő, a cisztinkő és a foszfátkövek fordulnak elő. Kalcium-oxalátkő esetén nemcsak a fentebb felsorolt, oxalát-tartalmú élelmiszerektől, hanem az ajánlott napi kalciumbevitel túllépésétől is tartózkodnia kell a betegnek.
A csirkehússal töltött alma nemcsak a vesét védi, hanem finom is
A húgysavköves beteg esetében az általános szempontokon kívül jó hatású a vizelet vegyhatásának lúgos irányba történő eltolása, mert lúgos közegben a húgysavak nehezebben csapódnak ki. Ezért mérsékelni kell a fehérjében gazdag húsok, a tojás, a liszt, a rizs fogyasztását, annál inkább ajánlható mind több gyümölcs és főzelékféle, tej étrendbe illesztése. Cisztinkövek kis százalékban fordulnak elő, de ebben az esetben a kéntartalmú aminosavakban (metionin, cisztin) gazdag fehérjéket mérséklik a diétában, így a hús, a hal, a tej és a tojás fogyasztásának mérséklését ajánlják.
Négy vesekímélő recept:
Tejfölös zöldségleves
A HáziPatika.com Egészségreceptjeiből válogattunk néhányat, amelyet vesebetegeknek is ajánlhatunk. Ezek zömét olvasóink küldték be, majd dietetikus szakértőnk véleményével kiegészítve tettük közzé. Először Dr. Réthyné, Gyenes Hajnalka kedvenc receptjét, a tejfölös zöldséglevest mutatjuk be. Minimális fehérjét tartalmaz (3 grammot sem éri el adagonként), kalóriaszegény(106 kalória) viszont vitamingazdag, jóízű, ezért vesebetegek is kipróbálhatják. A leveseket kiváltképpen ajánljuk minden olyan diétához, vagy élethelyzetben, amelyben a bőséges folyadékfogyasztásra különösen szükség van, hiszen nem is olyan könnyű azt az előírt 2-3 liter folyadékot mindennap "teljesíteni".
Csirkehússal töltött alma
Maródi Ágnes kedvenc receptjét, a csirkehússal töltött almát is érdemes kipróbálni. Annál is inkább, mert vesebetegek részére viszonylag kevés diétás recept érkezik, ez pedig nemcsak az érintetteknek, hanem egészségeseknek vagy például túlsúllyal küzdőknek is jó szívvel ajánlható. Előételnek, főételnek is megfelel. A dietetikus felhívja a figyelmet, hogy vesebetegség esetén mindig tekintettel kell lenni az egyénileg meghatározott fehérjetartalomra is. Ennek az ételnek egy adagjában 12 gramm fehérjével és 186 kcal energia-bevitellel számolhatnak.
Lencsi lencsetálja
Dietetikusunk véleménye szerint Lencsi becenevű olvasónk lencsetálja húsfeltét nélkül egy fehérjeszegényebb diétába beleillik, bár a hüvelyesek általában a zöldségek között magasabb fehérjetartalommal bírnak. Egészséges, rosttartalma is magas, azonban az arra hajlamosak vigyázzanak, mert puffadást okozó szénhidrátokat is tartalmaz. Akinek figyelnie kell rá, 21 gramm fehérjét és 347 kalória energiabevitelt vegyen számításba egy adag elfogyasztásával.
Árpakása gyümölccsel
Deák Barbara receptje ízletes és laktató étel , telis-tele vitaminokkal. Meglehetős energiatartalmú (360 kalória), ezzel számolni kell. Gyermekek is meg fogják szeretni, érdemes megpróbálkozni vele, a viszonylagos időigényessége ne riasszon el senkit!