A lisztérzékenység vagy cöliákia egy autoimmun megbetegedés, amelyben az immunrendszer a táplálkozás által bekerülő gluténra túl érzékenyen reagál. A glutén bizonyos gabonafélékben, így például a búzában, rozsban, árpában előforduló fehérjetípus. Lisztérzékenység esetén a vékonybél belső hámja károsodik, ami a tápanyagok felszívódásának zavarához vezet, növelve a tápanyaghiányok, a vérszegénység és a csontritkulás kockázatát. A tünetek egyénenként eltérőek lehetnek, így előfordulhatnak emésztési panaszok, fejlődésbeli-növekedésbeli elmaradás, bőrkiütések, de nemzőképtelenség, meddőség is. A legfrissebb kutatási adatok szerint Európában a felnőttek és gyermekek kb. 1%-a lisztérzékeny. A gyakoriság életkor szerint nagyon változó, bárkit érinthet.
Nehézkes a diagnózis felállítása
A diéta az egyetlen megoldás
A lisztérzékenység egyelőre egyetlen hatékony kezelési módja a gluténmentes diéta, azaz minden olyan alapanyag étkezésből való kivezetése, melyek glutént tartalmaznak. Valakinél már a nyomokban megtalálható glutén is komoly problémát okoz, így a gluténmentes étkezést minden esetben személyre szabottan kell kialakítani. A kenyerek, reggeliző gabonapelyhek, tésztafélék, pizzák , sütemények és kekszek esetében egyértelmű a glutén jelenléte, amennyiben gluténtartalmú gabonák felhasználásával készültek. De sajnos sok termék tartalmaz rejtett formában glutént, így a kolbászfélék, leves és mártásporok, illetve kockák. Éppen ezért kiemelten fontos vásárlás során az élelmiszercímkék elolvasása. Természetesen gluténmentes élelmiszerek a hús és halfélék, tojás, gyümölcsök és zöldségek (ideértve a hüvelyeseket), tejtermékek, bab, burgonyafélék, rizs, kukorica, quinoa és hajdina. A helyettesítő élelmiszerek, például a speciálisan elkészített gluténmentes kenyérek, lisztek, tészták és ropogtatnivalók, az utóbbi években már széles választékban elérhetők.
A kérdéses zab
Az elmúlt években kérdésessé vált, hogy a zab beilleszthető vagy sem a gluténmentes étrendbe, ugyanis a zab, malomipari feldolgozása során gyakran kerül érintkezésbe búzával, rozzsal vagy árpával. A tiszta, szennyeződésmentes zab a legtöbb esetben biztonságos, azonban az emberek egy kis részénél (szintén) immunválaszt válthat ki az avenin, egy gluténhoz hasonló fehérje, ami a zabban található. A kellemetlen panaszok elkerülése érdekében a frissen diagnosztizált lisztérzékenyeknek érdemes kerülniük a zabot, amíg a betegség a gluténmentes diétával megfelelően szabályozottá nem válik.
Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság