A legfontosabb vitaminok a hidegben

A hideg időszakban szervezetünk fokozottabban ki van téve a megbetegedéseknek, fertőzéseknek, melyet megfelelő vitaminbevitellel és táplálkozással segíteni tudunk. Vegyük végig, melyek a legfontosabb vitaminok a hidegben!

A vitaminokat alapvetően két csoportra osztjuk: a zsírban és a vízben oldódó vitaminokra. A zsírban oldódó vitaminok felszívódásához zsiradék jelenléte szükséges. Jellemzőjük, hogy a szervezetben raktározódnak, ezért esetükben ritka a vitaminszegénység vagy a -hiány. Túlzott bevitel esetén viszont hipervitaminózis léphet fel, mely súlyos tüneteket okozhat. Zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E- és K-vitaminok.

A vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem tudja elraktározni, ezért a felesleges mennyiséget kiüríti, tehát a túladagolás ritkábban fordul elő. Gyakoribb ennél a csoportnál a vitaminszegény állapot (hipovitaminózis), ezért ügyeljünk rá, hogy minden nap legyen belőlük utánpótlás. Vízben oldódó vitaminok: B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, B12-, C- és H-vitamin.

Legfontosabb vitaminok a hideg időszakra

Szervezetünknek alapvetően minden vitaminra szüksége van, de bizonyos időszakokban, így télen is van néhány, melyek pótlására kiemelten figyelnünk kell.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A-vitamin

Többféle A-vitamin-hatású vegyület létezik. Ilyenek a retinol és a retinál, melyek állati eredetű élelmiszerekben fordulnak elő, valamint a vitamin előanyagai (például béta-karotin), amiket a növényi élelmiszerek hordoznak. Feladatuk a növekedés és a csontfejlődés során, a látás és a hámszövet épségének fenntartásában és az immunfolyamatok támogatásában van.

A-vitamin források: a tejtermékek, tojás, belsőségek, tengeri halak; előanyagokban pedig a zöld, sárga, piros színű zöldségek és gyümölcsök dúskálnak. Télen választhatjuk a sárgarépát, sütőtököt, csipkebogyót , fagyasztott parajt vagy az aszalt paradicsomot.

B2-vitamin

A vitaminok, az ásványi anyagok és az egyéb mikrotápanyagok fontos építőkövei immunrendszerünknek, egészségünknek. Hogy szervezetünket a téli időszakban könnyen támogatni tudjuk, ismerkedjünk meg velük részletesebben! Vitamin ABC rovatunkban megtudhatják, hogy ezek a fontos tápanyagok, hogyan befolyásolják szervezetünk működését, és mit tehetünk mi, hogy ne alakuljon ki hiány belőlük. Szerepük a zsír és aminosavak anyagcseréjében és a méregtelenítési folyamatokban van. Az emberi bélflóra is képes B2-vitamint termelni, ezért hiánybetegség nagyon ritkán fordul elő. Hosszú ideig tartó antibiotikus kezelés mellett érdemes nagyobb hangsúlyt helyezni bevitelére. Főbb forrásai: teljes kiőrlésű gabonák, belsőségek, élesztő és a hüvelyesek.

B9-vitamin vagy folsav

Szükséges az aminosavak és nukleinsavak szintéziséhez, a vörös- és fehérvérsejtek képződéséhez, az emésztőrendszer nyálkahártyájának épségéhez, valamint a vasfelszívódáshoz. Forrásai: cékla, zöldleveles zöldségek, máj és élesztő.

B12-vitamin

Fontos szerepet tölt be számos anyagcsere tevékenységben, így hiányában idegrendszeri károsodás, vészes vérszegénység, gyomor- és bélrendszeri, valamint növekedési zavar is felléphet. Mivel csak állati eredetű élelmiszerekben (belsőségek, hal, tojás, tejtermékek) található, ezért a vegán étrendet követők között gyakoribb a hipovitaminózis.

C-vitamin

Többek közt részt vesz az immunrendszer erősítésében, a szervezet növekedésében és regenerációjában, bizonyos hormonok szintézisében, a vas és a réz felszívódásában. Lázas állapotban, műtét után, járvány idején, daganatos betegségben, magas koleszterinszintnél és terhesség alatt a szokásosnál többre van szükség belőle. C-vitamint szinte az összes friss zöldség és gyümölcs tartalmaz. Télen legjobb forrása a savanyú káposzta és a citrusfélék.

D-vitamin

Ezt a vitamint nemcsak táplálékkal vesszük fel, hanem elővitaminjából a bőrben ultraibolya sugárzás hatására is képződik. Feladata a kalcium és a foszfor felszívódásának, és a csontokba való beépülésének szabályozása. D-vitaminra a téli hónapokban, terhesség alkalmával és a változókorban nagyobb szükségünk van. Hozzájuthatunk halmájolajokból, tejtermékekből, belsőségekből és búzacsírából.

E-vitamin

Kifejezetten antioxidáns hatású vegyület, tehát a szervezetben és az élelmiszerekben is (elsősorban a többszörösen telítetlen zsírsavak esetében) megakadályozza az oxidációs folyamatokat. Védi az ereket, segíti a nemi szervek működését és lassítja a bőröregedést. Főbb forrásai: növényi olajok, olajos magvak, homoktövis és a gabonacsírák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra