A vitaminokat alapvetően két csoportra osztjuk: a zsírban és a vízben oldódó vitaminokra. A zsírban oldódó vitaminok felszívódásához zsiradék jelenléte szükséges. Jellemzőjük, hogy a szervezetben raktározódnak, ezért esetükben ritka a vitaminszegénység vagy a -hiány. Túlzott bevitel esetén viszont hipervitaminózis léphet fel, mely súlyos tüneteket okozhat. Zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E- és K-vitaminok.
A vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem tudja elraktározni, ezért a felesleges mennyiséget kiüríti, tehát a túladagolás ritkábban fordul elő. Gyakoribb ennél a csoportnál a vitaminszegény állapot (hipovitaminózis), ezért ügyeljünk rá, hogy minden nap legyen belőlük utánpótlás. Vízben oldódó vitaminok: B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, B12-, C- és H-vitamin.
Legfontosabb vitaminok a hideg időszakra
Szervezetünknek alapvetően minden vitaminra szüksége van, de bizonyos időszakokban, így télen is van néhány, melyek pótlására kiemelten figyelnünk kell.
A-vitamin
Többféle A-vitamin-hatású vegyület létezik. Ilyenek a retinol és a retinál, melyek állati eredetű élelmiszerekben fordulnak elő, valamint a vitamin előanyagai (például béta-karotin), amiket a növényi élelmiszerek hordoznak. Feladatuk a növekedés és a csontfejlődés során, a látás és a hámszövet épségének fenntartásában és az immunfolyamatok támogatásában van.
A-vitamin források: a tejtermékek, tojás, belsőségek, tengeri halak; előanyagokban pedig a zöld, sárga, piros színű zöldségek és gyümölcsök dúskálnak. Télen választhatjuk a sárgarépát, sütőtököt, csipkebogyót , fagyasztott parajt vagy az aszalt paradicsomot.
B2-vitamin
B9-vitamin vagy folsav
Szükséges az aminosavak és nukleinsavak szintéziséhez, a vörös- és fehérvérsejtek képződéséhez, az emésztőrendszer nyálkahártyájának épségéhez, valamint a vasfelszívódáshoz. Forrásai: cékla, zöldleveles zöldségek, máj és élesztő.
B12-vitamin
Fontos szerepet tölt be számos anyagcsere tevékenységben, így hiányában idegrendszeri károsodás, vészes vérszegénység, gyomor- és bélrendszeri, valamint növekedési zavar is felléphet. Mivel csak állati eredetű élelmiszerekben (belsőségek, hal, tojás, tejtermékek) található, ezért a vegán étrendet követők között gyakoribb a hipovitaminózis.
C-vitamin
Többek közt részt vesz az immunrendszer erősítésében, a szervezet növekedésében és regenerációjában, bizonyos hormonok szintézisében, a vas és a réz felszívódásában. Lázas állapotban, műtét után, járvány idején, daganatos betegségben, magas koleszterinszintnél és terhesség alatt a szokásosnál többre van szükség belőle. C-vitamint szinte az összes friss zöldség és gyümölcs tartalmaz. Télen legjobb forrása a savanyú káposzta és a citrusfélék.
D-vitamin
Ezt a vitamint nemcsak táplálékkal vesszük fel, hanem elővitaminjából a bőrben ultraibolya sugárzás hatására is képződik. Feladata a kalcium és a foszfor felszívódásának, és a csontokba való beépülésének szabályozása. D-vitaminra a téli hónapokban, terhesség alkalmával és a változókorban nagyobb szükségünk van. Hozzájuthatunk halmájolajokból, tejtermékekből, belsőségekből és búzacsírából.
E-vitamin
Kifejezetten antioxidáns hatású vegyület, tehát a szervezetben és az élelmiszerekben is (elsősorban a többszörösen telítetlen zsírsavak esetében) megakadályozza az oxidációs folyamatokat. Védi az ereket, segíti a nemi szervek működését és lassítja a bőröregedést. Főbb forrásai: növényi olajok, olajos magvak, homoktövis és a gabonacsírák.