A civilizált élet kísértései
És valóban. Pont a rengeteg lehetőség válik akadályává az egészséges élet lehetőségének. Ember legyen a talpán, aki eligazodik az élelmiszerboltok polcain, hogy mi az egészséges és mi nem. Bár a legtöbb cikk az édességfogyasztásról és annak káros hatásairól szól, közvetlenül utánuk azok következnek, amelyek a vitaminok és az ásványi anyagok kérdéseit tárgyalják. Természetesen az egyik szerint kizárólag egészségesen kell táplálkozni a szervezetünk legjobb "üzemeltetéséhez", a másik már azt állítja, hogy élelmiszereink vitaminhiányosak, és pótolnunk kell a hiányzó anyagokat. Hol itt az igazság?
A vegetáriánus divat után kiderült, számtalan hasznos tápanyagot csak a húsból tudunk hatékonyan felvenni. Legalább egyben biztosak lehettünk eddig, abban, hogy a vitamindús táplálkozásnak nincs mellékhatása és ellenjavallata. Aki a legtöbbet akarta kihozni magából, zöldséggel és gyümölccsel rakta tele a bevásárló szatyrot.
A nagyüzemi termesztés, fóliasátrak, szintetikus növénytrágyák világában ez ma már korántsem biztos. Egyes mérések szerint például a mai, olykor kifejezetten ízetlen, felfújt és szivacsos gyümölcsök bizonyíthatóan kevesebb vitamint tartalmaznak, mint 50 évvel ezelőtt. Ezzel szemben viszont a burgonya több C-vitamint tartalmaz, hogy tovább elálljon.
Miből mennyit? Vitaminpótlás okosan
Nem véletlen, hogy a napjainkban a mikroelemek és nyomelemek divatját éljük, a különböző tablettácskák csaknem a vitaminbogyóknál is kedveltebbek. Egy szabályt azonban sohasem szabad szem elől téveszteni. Nem csak az fontos, hogy annyi milligrammot fogyasztunk-e, amennyi a "nagy könyvben meg van írva". A lényeg az, hogy valóban felvehető formában és kombinációban kerüljön a szervezetbe a hiányzó anyag, legyen az vitamin vagy nyomelem. A legújabb fejlesztésű multivitamin-készítmények kiegyensúlyozott formában, a szervezet szükségleteinek megfelelően tartalmaznak minden fontos vitamint és ásványi anyagot. Ilyen készítménynél az adagolásra sem kell kifejezetten ügyelnünk: naponta mindössze egy darab biztosít minden fontos anyagot.
Radikális változást!
Lépten-nyomon az antioxidáns vitaminokról és azok hasznos tulajdonságairól hallunk. Marékszám tömhetjük ezeket magunkba, ha közben nem törekszünk arra, hogy életmódunk is korlátot szabjon a szabadgyökök képződésének.
Amikor dohányzunk, túl sokat eszünk, sokkal több káros szabad gyököt szabadítunk rá a szervezetre, mint amennyit mértékletesen kiegyensúlyozott vitaminfogyasztással ellensúlyozni tudunk.
A szabadgyökök olyan agresszív molekulák, amelyek rendkívüli mértékben képesek károsítani az élő sejteket. Életmódunk következtében olyan sok keletkezik már belőlük szervezetünkben, amelynek korán látható jelei vannak. Ilyen például a száraz, kezelhetetlenné váló bőr, a ráncok korai megjelenése vagy éppen az immunrendszer gyengülése. Az antioxidáns vitaminokat (például C- és E) és ásványi anyagokat (szelén), vagy más mikrotápanyagokat (béta-karotin, lutein, likopin) tartalmazó készítmények azonban sikerrel szállnak harcba a szabadgyökökkel, ezáltal is segítve szervezetét a folyamatos teljesítmény nyújtásában.
Pörgesse fel szervezetét!
Hogyan érhetnék el maximális teljesítményt a munkámban? Sokan teszik fel ezt a kérdést magukban mindennap. Ha azt tapasztalja magán, hogy fáradékony, csökken koncentráló- és problémamegoldó képessége, esetleg fizikai teljesítménye is, netán kisebb memóriaproblémákat is észlel, gondoljon azonnal a vitaminokra és ásványi anyagokra! Egészségesnek gondolja táplálkozását? Nem biztos, hogy az. Sőt, az ilyen állapotok általában a megfelelő táplálkozásra is rossz hatással vannak.
Ezeket a hatásokat valamelyest kivédhetjük a tápanyagok segítségével is: néhány éve végzett kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a rendszeres és kielégítő szintű vitamin- és nyomelem-ellátottság önmagában is jó hatással van a stressz és a szorongás kivédésére. Nagy-Britanniában dolgozó középvezetők körében végzett felmérés szerint a vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemet tartalmazó készítmények fogyasztása egyértelműen pozitív hatással volt a kísérletben részt vevők munkateljesítményére, fizikai teljesítőképességére és szellemi teherbírására. A hatások fokozottan jelentkeznek akkor, ha a táplálkozás amúgy vitaminokban és nyomelemekben szegény. Magyarországon jelenleg az átlagos bevitel ezekből a tápanyagokból a szükséglet negyven és nyolcvan százaléka között mozog, ami még messze elmarad a kívánatostól. Aki úgy érzi, munkája, időbeosztása vagy szokásai miatt táplálkozása nem a lehető legegészségesebb, szervezete érdekében pótolja a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat!