Fontos kérdéssel keresték meg korábban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértőit. Arra volt kíváncsi az egyik levélíró, vajon igaz-e, hogy a C-vitaminnak is van „E-száma”. A választ a Nébih Facebook-oldalán is elolvashatod, az alábbiakban azonban mi is ismertetjük az ezzel kapcsolatos tudnivalókat, illetve egyéb érdekességeket is megosztunk erről a fontos mikrotápanyagról.
C-vitamin, alias E300
Fontos már az elején kiemelni, hogy az elterjedt tévhittel ellentétben az E-számok nem feltétlenül jelentenek mesterséges, káros vagy allergén anyagokat. A Nébih is egyértelműen közölte, hogy még a C-vitaminnak is van E-száma. Ha ezt a vitamint az élelmiszerek adalékanyagaként használják, gyakran az E300 jelöléssel tüntetik fel az adott termékek csomagolásán.
Ezeket sem árt tudnod a C-vitaminról
A C-vitamin a szervezeted számos folyamatához elengedhetetlenül fontos. A testednek szüksége van rá egyebek mellett a kollagénfehérjék és a hormonok szintéziséhez, az immunrendszered egészséges működésének fenntartásához, valamint a vas felszívódásának támogatásához is.
Általában a bevitt C-vitamin-mennyiség mintegy 75 százaléka jól hasznosul. Mivel azonban az élelmiszerekben található C-vitamin nagy része a hőkezelés hatására lebomlik, törekedj arra, hogy a lehető legtöbb zöldséget és gyümölcsöt nyersen fogyaszd. A legtöbb C-vitamin a népszerű elmélet ellenére nem a paprikában, hanem az acerolában, a csipkebogyóban és a homoktövisben található. Ezeken kívül a petrezselyem és a zöld chili paprika is remek C-vitamin-forrásnak számít.
Mutatjuk, milyen szabályokat kell betartanod, ha gyermeked immunrendszerét szeretnéd kicsit felturbózni C-vitaminnal.
Figyelj a mennyiségre!
Mivel az emberi test nem képes sem előállítani, sem raktározni a C-vitamint, mindennap gondoskodnod kell a szükséges mennyiség pótlásáról. Az életkor szerinti napi szükséglet alakulásáról az alábbi táblázatunkból tájékozódhatsz, nemek szerint lebontva.
Várandósság, szoptatás, nehéz fizikai munka, nagymértékű stressz, dohányzás, rendszeres alkoholfogyasztás és menopauza hatására azonban a C-vitamin-szükséglet megnövekszik. De ugyanez igaz egyes környezeti hatások, láz, fogamzásgátló-szedés, illetve műtét utáni állapotok esetén is.
Fontos tudnod azt is, hogy a vérzékenység, a lassú sebgyógyulás, az ínysorvadás, illetve a fertőzésekre és gyulladásra való fogékonyság nagyon gyakran C-vitamin-hiányra figyelmeztet. A túlzásba vitt C-vitamin-fogyasztás ugyanakkor emésztőrendszeri panaszok és vesekő kialakulásához vezethet.