Erről a legkönnyebb felismerni a D-vitamin-hiányt

Ha szervezetünk D-vitamin szintje lecsökken, arra elég gyorsan rájöhetünk, ugyanis érezni fogjuk, hogy valami nincs rendben. Mutatjuk az árulkodó jeleket.

Gyakran hallunk vagy olvasunk arról, hogy a lakosság nagy része D-vitamin-hiánnyal küzd, amire sokan csak legyintünk. Pedig érdemes lenne komolyan venni a problémát, hiszen a hiány idővel komoly zavarokat okozhat szervezetünk működésében.

A D-vitamin-hiány legárulkodóbb jelei

Ha szervezetünkben nincs elég ebből a létfontosságú vitaminból, azt számos tünet jelezheti. Ezek közül az egyik leggyakoribb és legárulkodóbb a fáradtság, illetve az általános rossz közérzet. Amikor azt érezzük, hogy bár nem alszunk rosszabbul, mint korábban, és a napjaink sem megerőltetőbbek, mégsem stimmel valami. Könnyebben, vagy gyakrabban betegszünk meg, és látszólag indokolatlan rosszkedvet is tapasztalhatunk - írja témával foglalkozó cikkében a jellemző tüneteket összegezve a mindbodygreen.com. 

Kutatások összefüggést találtak a fáradtság és az alacsony D-vitamin-szint között. Egy 2019-es, az EPMA Journalban megjelent tanulmány szerzői a szklerózis multiplexes betegek 90 százalékánál megállapítottak D-vitamin-hiányt is. Miután orvosolták a problémát, az érintettek életminősége javult.

Ezekre is oda kell figyelni

Néhány további jel is utalhat arra, hogy szervezetünknek sürgősen D-vitamin pótlásra lenne szüksége. Mivel ez a vitamin kihatással lehet az általános egészségi állapotunkra, hiány esetén gyengülhet az immunrendszerünk, gyulladások, pajzsmirigy- és bélproblémák jelentkezhetnek, de akár lelki eredetű tünetekkel is szembesülhetünk. Ilyen lehet a depresszió, vagy a ködös gondolkodás. Mindezeken kívül a rossz lehelet és az izomvesztés is a D-vitamin alacsony szintjére utalhat.

Milyen az ideális D-vitamin-szint?

A szervezet D-vitamin szintjét vérvétellel tudjuk ellenőriztetni. Ilyenkor kiderülhet, hogy optimális, alacsony vagy magas ez a szint. És hogy „mennyi az annyi”? Bár egyes szakemberek a 30 ng/ml értéket már optimálisnak tartják, mások inkább azt javasolják, hogy törekedjünk az 50 ng/ml, illetve az afeletti érték beállítására. 

Hogyan pótolhatjuk a D-vitamint?

Szerencsére egész évben, így télen is számos lehetőség van arra, hogy D-vitaminhoz jussunk.  Érdemes jobban odafigyelni a táplálkozásra, és több D-vitamin tartalmú ételt, például gombát, tojássárgáját, tejtermékeket, májat, szardíniát, makrélát, lazacot vagy tonhalat fogyasztani, de táplálékkiegészítők formájában is bevihetjük ezt az egészségünk szempontjából nélkülözhetetlen vitamint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, ott kevesebb, az ország nagyobb részén viszont sok napsütés valószínű. Délutántól növekszik a záporok, zivatarok előfordulási esélye és számossága, amelyek dél felől észak felé terjednek, és rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte élénk lesz, amelyet több helyen erős széllökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében átmenetileg viharossá fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet zömmel 24 és 29 fok között várható, délnyugaton lehet ennél kissé hűvösebb, míg az Alföld egyes részein 30 fok sem kizárt. Napközben melegfronti hatás érvényesül, ami kellemetlen tüneteket válthat ki sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra