A magnézium a szervezet számos folyamatában fontos szerepet játszik, beleértve a vérnyomás és a vércukorszint szabályozását, az energiatermelést és a csontok optimális egészségének megőrzését. Mint azt a Men’s Health is megírta, kutatások szerint az alacsony magnéziumbevitel növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, gyulladásos rendellenességek, szívbetegségek, a stroke, a migrén, az asztma és a vastagbélrák kockázatát is. Az ideális magnéziumszint ezeken kívül a kalcium és a kálium megfelelő felszívódásához is lényeges. Ezért nagyon fontos, hogy ebből az ásványi anyagból is elegendő mennyiséget biztosítsunk testünknek mindennap.
A magnéziumhiány jelei
Testünk változatos tünetekkel igyekszik tudtunkra adni, ha nem jut elég magnéziumhoz. A leggyakrabban az alábbi tünetek jelentkeznek elégtelen magnéziumbevitel esetén:
- izomgörcsök és -fájdalmak,
- gyakori migrén,
- szívritmuszavar,
- hangulatingadozás, szorongás, depresszió,
- gyengeség és fáradékonyság,
- memóriazavarok,
- vérnyomás-ingadozás.
Magnéziumhiány hátterében gyakran nem kiegyensúlyozott étrend, rendszeres alkoholfogyasztás, illetve kezeletlen vagy rosszul kezelt cukorbetegség áll. De olykor a hányás vagy a krónikus hasmenés számlájára is írható a hiánybetegség.
A jóból is megárt a sok
Fontos tudni ugyanakkor, hogy nemcsak a magnézium hiánya, de túlzott bevitele is problémát okozhat. Túladagolásra leginkább más okkal nem magyarázható hasmenés, hányinger és gyomorfájdalom figyelmeztethet.
Vegyük figyelembe azt is, hogy míg a napi javasolt magnéziummennyiség 420 milligramm, addig étrend-kiegészítőkkel maximum 350 milligrammot ajánlott bevinni, a többit tehát ételekkel és italokkal kell fedeznünk. A magnéziumkiegészítésnek a szakértők magyarázata szerint azért húztak külön határt, mert a szervezet eltérően reagál az ételekben előforduló és a táplálékkiegészítőkben található, koncentrált ásványi anyagokra.
Miben van a legtöbb magnézium?
A magnéziumban gazdag ételek közé tartozik egyebek mellett a tökmag, chiamag, lazac, mandula, földimogyoró, mandula- és mogyoróvaj, mazsola, valamint a csicseriborsó is. A gyümölcsök közül a guáva, a banán és az aszalt füge szintén magas magnéziumtartalmú, csakúgy, mint a zöldségek között a spenót és a mángold.
Mindenképpen beszéljünk orvosunkkal, ha úgy gondoljuk, hogy magnéziumhiányunk van. A szakember a probléma kizárása vagy megerősítése mellett segíthet eldönteni, hogy egyszerű étrendmódosítással is rendezhető-e a magnéziumszint, vagy esetleg étrend-kiegészítő szedésére is szükség lehet. A túladagolás veszélye miatt viszont önkényesen ne kezdjünk magnéziumpótlásba, mert nem biztos, hogy valóban szükségünk van rá.