Ismét egy nagyon fontos kérdéssel foglalkozott közösségi oldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Egy levélíró arra volt kíváncsi, vajon mitől lehet klóros szaga a frissen vásárolt zöldségeknek. A szakértők egy aggasztó trendre és annak esetleges veszélyeire hívták fel a figyelmet válaszukban.
Fertőtlenítőszer felelős a klórszagért
„A kellemetlen, klóros szagra a legvalószínűbb magyarázat a zöldségek túlzott megtisztítása vagy akár közvetlen fertőtlenítése” – kezdte válaszát a Nébih. Mint írták, a kereskedők gyakran úgy próbálják gusztusosabbá és kelendőbbé tenni az általuk kínált „földesárut” – az olyan zöldségeket, amelyeknek a föld alatti részét fogyasztjuk, tehát például a sárgarépát, a petrezselyemgyökeret, a zellert vagy a burgonyát –, hogy alaposan megtisztítják azokat.
A hatóság korábban már arról is beszámolt, hogy egyre több vizsgálat eredménye mutatja azt, hogy magas a zöldségek klorát- és perkloráttartalma, ezek a vegyületek pedig a leginkább a fertőtlenítőszerek bomlástermékeként kerülnek be az élelmiszerekbe.
Komoly kockázatokkal járhat
A magas klorát- és perkloráttartalmú zöldségek a Nébih szerint egyértelműen élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentenek. Elfogyasztásuk ugyanis egyebek mellett vesebántalmakat és pajzsmirigyműködési zavarokat is okozhatnak.
Mindezek miatt felhívták a zöldség- és gyümölcstermesztők, valamint a kereskedők figyelmét arra, hogy semmiképpen sem ajánlott az élelmiszerek direkt fertőtlenítése. A vásárlókat pedig arra kérik, hogy legyenek tudatosabbak: ne csupán a látvány és kinézet alapján válasszanak gyümölcsöt és zöldséget, a furcsa, klóros szagú zöldárut pedig inkább ne vegyék meg.