Magyarországon kifejezetten gyakori állapotnak számít a D-vitamin-hiány, a téli hónapok során ugyanis a lakosság túlnyomó többségénél kialakul. Ha pedig tartósan nem gondoskodsz a megfelelő vitaminpótlásról, az sokrétű problémához vezethet – derül ki az Egészségvonal cikkéből.
Ha a szervezeted nem jut elég D-vitaminhoz, akkor a megfelelő mennyiségű kalciumot sem képes felvenni, ez pedig a csontok gyengülését, törékenyebbé válását, illetve hosszú távon súlyos csontritkulást vonhat maga után. Gyerekeknél nagyon komoly hiány esetén a csontok eldeformálódásával járó angolkór is kialakulhat. A gyakori következmények közé sorolható még a légúti fertőzéseknek való nagyobb kitettség, a csont- és izomfájdalmak jelentkezése, valamint a depressziós tünetek fellépése is.
Ezért fontos a D-vitamin
Az NNK egyik infografikája jól bemutatja, hogy az immunrendszer megfelelő működéséhez, a lelki jólléthez, a női reprodukciós egészséghez, a csontok erősségéhez, valamint az agysejtek aktivitásához egyaránt létfontosságú a D-vitamin. Egy másik infografikán pedig azt is kifejtik, pontosan hogyan támogatja az immunrendszert ez a vitamin:
- antioxidáns hatása révén csökkenti a szervezetben a gyulladásos folyamatokat,
- mérsékli a fertőzések valószínűségét,
- valamint segít az autoimmun és az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.
A megfelelő D-vitamin-szint hozzájárul idegeid, izmaid és sejtjeid védelméhez, lassíthatja az időskori szellemi hanyatlást, valamint enyhítheti a pikkelysömörös panaszaidat is. Egyes kutatások eredményei pedig arra utalnak, hogy az elegendő D-vitamin bevitele mérsékelheti számos betegség – például egyes daganattípusok, a szívbetegségek, a szklerózis multiplex, az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség – kialakulásának kockázatát.
A D-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik. Ha a szükséges anyagok rendelkezésre állnak, akkor a szervezeted is elő tudja állítani az UV-B-sugárzás hatására. Emellett táplálékkal és étrend-kiegészítőkkel is beviheted. A D-vitaminnak kétféle formája ismert: a növényekben és gombákban napfény hatására termelődő D2 (ergokalciferol), ami a D-vitamin előanyaga, valamint az állatok és emberek szervezetében – szintén a napfény hatására – termelődő a D3 (kolekalciferol).
Mekkora mennyiségre van szükséged?
Egy másik cikk szerint az anyatejjel táplált csecsemők kizárólag a szoptatás útján nem jutnak hozzá elegendő mennyiségű D-vitaminhoz, az anyatej D-vitamin-tartalma ugyanis csak minimális, literenként nagyjából 25-78 nemzetközi egység (NE). (A tejalapú tápszerekben ennél több D-vitamin lehet – a pontos mennyiségről szóló információkat keresd a termék csomagolásán.) A hiányállapot megelőzése érdekében napi 400 NE D-vitamin adását javasolják 3 hetes kortól (koraszülött babáknál már 5 napos kortól) 1 éves korig. 1 éves kor felett viszont már elegendő csak az ősztől tavaszig tartó időszakban pótolni ezt a vitamint.
Jó, ha tudod, hogy minél idősebb vagy, annál kevésbé intenzív a szervezeted D-vitamin-szintézise, vagyis a kor előrehaladtával egyre fontosabbá válik a D-vitamin-pótlás. A felnőtteknek naponta 2000 NE bevitele javasolt októbertől márciusig (várandós nőknek évszaktól függetlenül mindennap) – fertőző betegség, menopauza, csontritkulás vagy szoptatás esetén viszont ajánlott 4000 NE-re emelni a napi dózist.