Az ayahuasca-főzet agyműködésre gyakorolt hatását térképezték fel Imperial College London kutatói. A vizsgálatba 20 egészséges önkéntest vontak be. Az alanyok 20 milligramm dimetiltriptamint (DMT) kaptak – ezt az intenzív hallucinogén vegyületet a Psychotria viridis cserjéből vonják ki.
Az alanyok agyát EEG- és funkcionális MRI-vizsgálatnak vetették alá, és megfigyelték az agyuk működését a szer bevétele előtt, alatt, valamint utána is. A résztvevők a vizsgálat folyamán végig visszajelzéseket adtak arról, hogy éppen mennyire intenzív az élmény, amelyet átélnek. A laboratóriumban egyik vizsgált alany sem hányt, mert a hagyományos ayahuasca-főzet hánytató hatású összetevőjét nem használták.
Így működik az agy a tudatmódosító szerektől
A vizsgálat eredményeit az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) közölték, és a tudomány mai állása szerint ezek adják jelenleg a legpontosabb képet a pszichedelikus szerek hatása alatt álló emberi agy működéséről. A rögzített adatokból kirajzolódik, hogy a DMT hatására összeomlik az agy normális hierarchikus berendezése, zűrzavarossá válik az elektromos aktivitás, illetve megbomlik a megszokott összeköttetés az egyes agyterületek között – magyarázta a vizsgálatot vezető Chris Timmermann. Ráadásul minél intenzívebb az élmény, annál jellemzőbb ez a felfokozott kapcsolódás az agy különböző részei között. A kommunikáció kaotikussá, ugyanakkor rugalmassá és gördülékenyebbé válik – tette hozzá.
Ezért hallucinálunk
Az ayahuasca elképesztően erős hatású abban a dózisban, amelyben használni szokták. Az embereknek az italtól alatt olyan érzésük van, mintha elhagynák ezt a világot, és áttörnének egy másik, rendkívül összetett világba, ahol időnként olyan lényekkel találkoznak, akikről az a benyomásuk, hogy különleges, istenekéhez hasonlatos hatalmat gyakorolnak felettük – mutatott rá Robin Carhart-Harris, a Kaliforniai Egyetem neurológia- és pszichiátriaprofesszora.
A szakember szerint az új kutatás azt mutatja meg, hogy a furcsa tapasztalatok hátterében az áll, hogy a DMT lebontja az agy alapvető hálózatait, és az egyes részterületek összemosódnak, kevésbé lesznek egymástól elkülöníthetőek. A főzet hatása alatt továbbá leépülnek a gátlások és a korlátok, az agyműködés kaotikussá válik.