A legújabb kutatások szerint a Föld és az emberek egészsége, illetve élethossza szorosabban összefügg, mint azt eddig gondoltuk volna. Kutatók ennek vizsgálatához egy Planetary Health Diet Index (PHDI) nevű eszközt hoztak létre, amely az élelmiszerek és azok emberi, illetve környezeti egészségre gyakorolt hatásait elemzi. Az eszközt a NUTRITION 2023-on, az Amerikai Táplálkozástudományi Társaság kiemelt éves találkozóján mutatták be Bostonban – írja a Healthline. Az eredmények azt mutatják, hogy a környezeti szempontból fenntarthatóbb étrendet fogyasztók 25 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg a 30 éves követési időszak alatt, mint a kevésbé fenntartható étrendet követők.
Cél a karbonsemlegesség
A Harvard T.H. Chan School of Public Health táplálkozástudományi tanszékének
doktorjelöltje, Linh Lui mindig is élénken érdeklődött a környezetre gyakorolt emberi
hatások enyhítése iránt. Mint azt elmondta: mostani eredményeik hozzájárulhatnak ahhoz, hogy 2050-re elérjük a globális szén-dioxid-semlegességi célt.
Komoly betegségeket előzhetünk meg velük
Ezek az egészséges
növényi alapú élelmiszerek egyebek mellett a
szívkoszorúér-betegség, a vastagbélrák, a cukorbetegség, a stroke és az
összhalálozás alacsonyabb kockázatával hozhatók összefüggésbe. Emellett a környezetre gyakorolt hatásuk is kevésbé megterhelő, ilyen a víz- és földhasználat, a savasodás, az eutrofizáció, vagy az üvegházhatású gázok kibocsátása – állítják a kutatók. Linh Luit
elmondása szerint megdöbbentette, hogy a táplálkozásra vonatkozó globális
döntések milyen erőteljes hatást gyakorolnak a bolygó környezeti kapacitására.
Ezt enyhítheti, ha egyéni szinten is igyekszünk változtatni a táplálkozásunkon.