Az időseknél - különösen az öregotthonokban élőknél vagy tartós ápolásra szorulóknál - igen gyakran alakul ki húgyúti fertőzés. Egy új kutatás szerint viszont az American Journal of Geriatrics című szaklapban megjelent kutatásból az is kiderült, hogy a vizsgált idősek 20 százalékánál egyáltalán nem alakult ki ilyen fertőzés.
A felmérések szerint az Egyesült Királyságban élő nők fele legalább egyszer szenvedett már húgyúti fertőzéstől, az idősebb korosztályba tartozók felénél pedig ez a betegség rendszeresen visszatér. Az öregotthonokban az összes fertőzések 30 százaléka a húgyutakat érinti, ezért a megelőzés nagyon fontos lehet - főleg, hogy a legyengült immunrendszerűeknél egy egyszerű fertőzéseknek is komoly szövődményei lehetnek. Szintén fontos szempont, hogy a húgyúti fertőzéseket okozó baktériumok egyre nagyobb része antibiotikum-rezisztens, így a hagyományos kezelési módszerek egyre kevésbé hatékonyak.
A jelenlegi, egy éven keresztül futó kutatásban 21 holland idősek otthonának 928 lakója vett részt. Az alanyok átlagéletkora 85 év volt. A résztvevőket két csoportra osztották, az egyik csoport vörösáfonya-kivonatot tartalmazó kapszulákat kapott, a másik pedig placebót.
"Ennek a gyümölcsnek évszázadok óta ismert az egészségre gyakorolt kedvező hatása. Az áfonyában többek között olyan részecskék találhatóak, melyek megakadályozzák, hogy a fertőzést okozó baktériumok megtapadjanak a húgyhólyag falán" - mondta dr. Jacobijn Gussekloo professzor, a Leiden University orvosi központjának kutatója.
Dr. Gussekloo és társai szerint az áfonyakivonatot tartalmazó étrend-kiegészítő sokkal hatékonyabb, mint az áfonyalé, különösen az idősek esetében. Egyrészt a natúr áfonyalé ízét sokan nem szeretik, az édesített változat pedig hosszú távon többet árt, mint használ. Másrészt, az idősekre jellemző, hogy kevesebbet isznak, így gyakran nem fogyasztják el a javasolt napi két pohárnyi mennyiséget.