Fogyasztása nagyon jót tesz az emésztésnek, mivel kiemelkedően magad az élelmirost-tartalma - különösen székrekedés esetén ajánlott tehát a fogyasztása. Ilyenkor az aszalt változat, illetve annak leve is jótékony hatású. Tele van káliummal, amely segít alacsonyan tartani a vérnyomásunkat, és csökkenti a stroke kialakulásának esélyét is. Vöröseslila pigmentjei olyan antioxidánsokat tartalmaznak, melyek felveszik a harcot a kártékony szabad gyökökkel.
A szilva glikémiás indexe alacsony, így nem emeli meg túlságosan a vércukorszintet, és segít csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét is. A csontok egészségének is jót tesz egy kanadai kutatás szerint, mivel segíti a kalcium felszívódását a szervezetben.
Diétázók is fogyaszthatják, mivel tíz deka szilvában mindössze 46 kalória van. Ráadásul a rákos megbetegedések esetén is hatékony: egyes kutatások szerint a szilvafogyasztás segíthet elpusztítani azokat a rákos sejteket, melyek az egyéb kezelések után épen maradtak. A gyümölcs magas antioxidáns-tartalma az Alzheimer-kór terjedését is lelassíthatja magas antioxidánstartalma miatt. Sok benne az antocianin és a kvercetin, melyek gyulladáscsökkentő hatásuk mellett az agysejtek pusztulását is képesek megállítani, így nem csak azért érdemes rendszeresen fogyasztani, mert ízletes.
A szilva igen sokoldalúan használható fel: készíthető belőle lekvár és pálinka, gyümölcsleves, tehetjük süteményekbe, de vörösborral és káposztával összepárolva sült húsok, vadételek mellett is különleges köret lehet.