A csicseriborsókrém , azaz humusz nemcsak finom, de ebben a formában laktóz- és gluténérzékenyek, tejallergiások is fogyaszthatják.
Csicseriborsókrém, alias humusz
Hozzávalók
- kb. 300 g főtt csicseriborsó (2 bögre)
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 citrom vagy lime leve
- 2 evőkanál (ek) olívaolaj
- 1 ek szezámolaj
- só, bors, ízlés szerint
Elkészítés
A csicseriborsót főzzük meg , szűrjük le, és tegyünk félre 2-3 evőkanálnyit a levéből. A csicseriborsót, a fokhagymát és az olívaolajat turmixoljuk, amíg krémes nem lesz. Adjuk hozzá a citromlevet és a szezámolajat, és turmixoljuk tovább. Ha túl sűrűnek érezzük, adjunk hozzá a főzőléből. Kóstoljuk meg, és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
A humusz alapreceptet feldobhatjuk apróra vágott kapribogyóval vagy olívabogyókkal a tetején, szárított paradicsommal, tabasco szósszal, erős paprikával, citromhéjjal, pirított fokhagymával vagy petrezselyemmel, gyakorlatilag bármivel, amit csak el tudunk képzelni. Mártogathatunk bele almaszeleteket, sárgarépát, uborkát, kenhetjük pitára, ehetjük sós rudakkal. Vigyázat, ha egyszer kipróbáljuk, nehéz leszokni róla!
Miért éppen csicseriborsó?
A csicseriborsó íze édeskés, kissé a dióra hasonlít, így változatosan felhasználható: az arab világban tálalják köretként, önmagában vagy kuszkuszhoz keverve, vagy saláta formájában, és a híres marokkói tagine (egytálétel) fontos alapanyagaként is. Emellett készíthetünk belőle levest, ragut, salátát, vagdaltat (falafel) vagy pástétomot (humusz) is. Előszeretettel adnak hozzá római köményt, fahéjat, koriandert, gyömbért, a zöldfűszerek közül pedig mentát. Ellenállhatatlan ízkombinációt lehet mindezek keverékéből kihozni.
Mivel élelmi rostokban gazdag, így támogatja emésztésünk munkáját, bőségesen tartalmaz karotint, B1-, B6- és E-vitamint, az ásványi anyagok közül pedig vasat, magnéziumot és cinket. Olvasson róla bővebben egy korábbi cikkünkben!