Mi fán terem?
Természetesen nem fán terem. A botanikusok a dinnyét a tökfélék családjához (Cucurbitaceae) sorolják, ide tartozik az uborka, a tök, a cukkini is. Így hát az afrikai származású görögdinnye (Colocynthis citrullus) és az eredetileg dél-ázsiai sárgadinnye (Cucumis melo) sokmagvú kabaktermésével - ha úgy vesszük - nem is gyümölcs, hanem zöldség.
A görögdinnye minden valószínűség szerint Nyugat-Afrikából, a Kalahári sivatagból származik, ahol ma is élnek a mi dinnyénkhez hasonló termésű növények, melyek értékes vízforrásként szolgálnak. Egyiptomon és Perzsián keresztül spanyol és arab kereskedők szállították az amerikai és európai kontinensre.
A fogyasztható dinnyéknek több mint 500 fajtáját ismerik, termesztik a sötétzöld héjú teljesen labdaformájútól kezdve a csíkos héjú hosszúkás formájúakig.
Görög és sárga
Egy kiadós szelet görögdinnye elfogyasztása után az ember úgy érzi, hogy pukkadásig ette magát. A gyomor teltsége nem tart sokáig, és főként később sem látszik meg a hason, csípőn, combokon. A gyümölcs 90%-a ugyanis nem más, mint víz, ami nem duzzasztja zsírraktárainkat. 100 g görögdinnye energiatartalma átlagosan 29 kcal, összehasonlításként a banánban ennek mintegy háromszorosa van. Fehérje- (0,5 g) és zsírtartalma (0,2 g) minimális, tartalmaz továbbá 6,5 g szénhidrátot, nagyrészt gyorsan felszívódó cukrot. Glikémiás indexe - azaz a szőlőcukorhoz viszonyított vércukoremelő képessége - ennek megfelelően magas, 72 (a fehérkenyéré 95).
A vitamintartalma nem marad el az "igazi" gyümölcsök mögött; B1-vitaminból 0,04 mg, B2-vitaminból 0,02 mg, továbbá 7 mg C-vitamin és sok A-vitamin található benne. Antioxidánsai is egészségessé teszik. Nyomokban tartalmaz karotint, említésre méltó még rákellenes hatása miatt számon tartott likopin-tartalma.
100 g gyümölcs közel 1 mg vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, kimutatható mennyiségű cinket, elegendő szelént hordoz magában. Fogyasztásával jól pótlódnak az izzadáskor elveszített sók .
A sárgadinnye a béta-karotin kiváló forrása, amelyből májunk A-vitamint állít elő, ezenkívül magas a C-vitamin tartalma: 10 dkg sárgadinnye elfogyasztásával napi C- vitamin szükségletünk közel felét fedezhetjük.
Cukros, de egészséges
Cukortartalma inkább csak zsír és fehérjetartalmához viszonyítva sok. Gyorsan felszívódik, és könnyen hasznosul. Elsősorban víztartalma, teltség-érzetet előidéző hatása miatt javasolják fogyókúrához is. Hívei szerint annyi görögdinnyét, görögdinnyelét lehet fogyasztani, amennyi csak jól esik. A kúra csak akkor hatékony, ha mellé alacsony zsírtartalmú ételeket, sok zöldséget, gyümölcsöt, főként halat és sovány húsokat, teljes kiőrlésű gabonával készült pékárut fogyaszt az ember.
Tény, hogy az egyik legízletesebb méregtelenítő-étel, jól "átmossa" a szervezetet.
Ezen túl a 2 kanál görögdinnyemagból 15 perc forralással készített főzetet is ajánlják vesebajra, cukorbajra. Természetesen nem orvosi ellátás helyett!
Tárolás, felhasználás
A görögdinnye csak -1,6 °C-on fagy meg, de húsa már 7°C alatt károsodik, ezért a hűtőszekrényben ne tegyük ennél leghidegebb helyre, mélyhűtő közelébe. A legjobb, ha hideg, párás pincében tudjuk tárolni, melynek hőmérséklete 10-13 °C. A nyári melegben az ilyen dinnye már kellemesen hűsít, és ha úgy adódik, a legtovább így tárolható.
A dinnye nem csak desszertként fogyasztható, már említett tulajdonságai folytán akár sportitalnak is ideális. 2,5-3 liter üdítő dinnyeléhez - elegánsan alkoholmentes dinnyekoktélnak is hívhatjuk - a következő hozzávalók szükségesek:
1 zöld bélű sárgadinnye (kantalup), 1 db 3-4-kg-os görögdinnye, 1 kis csomó zöld mentalevél felaprítva, 3/4 liter 100%-os fehér szőlőlé, 1 l ásványvíz (lehet szénsavas is).
Turmixoljuk össze a dinnyéket, öntsük fel szőlőlével, és keverjük el, majd tegyük hozzá az ásványvizet. A poharak aljába tegyünk apróra vágott mentalevelet.
Ha minden tapasztalat ellenére sikerült éretlenebb gyümölcsöt, "tököt" kifogni, a felkockázott dinnyéből más zöldségekkel - uborkával, paradicsommal - vegyítve üde salátát készíthetünk. Az elkészítéshez olívaolaj, borecet, joghurt, kevés mentalevél, zöld fűszerek ajánlhatók.