Mi a fokozott izzadás?
Társadalmi és kozmetikai szempontból széles skálán mozog az izzadásnak az a szintje, amit fokozott izzadásnak nevezünk.
Tünetek
Annyi biztos, hogy amikor olyan mértékű verejtékezésrőlvan szó, amit a normál dezodorok már nem tudnak kordában tartani, fokozott izzadásról beszélünk. Ha az izzadás mértéke napi többszöri ruhacserét is indokolttá tesz, szintén erről a problémáról van szó.
A lényeg, hogy ilyen esetekben az izzadás nem csak a hónaljban és a háton fokozott, hanem a fejet, az arcot, a mellek közötti területet, a tenyeret és a lábat is érinti. Fokozott izzadás főleg akkor jelentkezik, ha az érintettek szoronganak vagy izgulnak.
A fokozott izzadás előfordulása és okai
Számos betegség okozhat fokozott izzadást. Ilyenek például a hormonbetegségek, amelyek pajzsmirigy-túltengéssel is együtt járhatnak - ez utóbbi önmagában is okozhat túlzott verejtékezést. Nőknél kiválthatja a panaszt férfihormon-túlsúllyal járó policisztás ovárium szindróma (PCO), de okozhat ilyesmit a menopauza és a terhesség is. Emellett kiválthat erős izzadást a stressz, illetve bármilyen olyan hatás vagy betegség, amely ahhoz hasonlóan fokozza az adrenalin túlsúlyát. A vesebetegségeknek, a mellékvese-túlműködésnek és az elhízásnak ugyancsak lehet ilyen következménye, de okozhatnak fokozott izzadást a szívbetegségek is. Az például tipikus, hogy akit "kerülget a szívinfarktus", az fokozottan izzad, különösképpen éjszaka.
Az éjszakai fokozott izzadás a szívbetegek mellett jellemző azokra is, akik tüdő tuberkulózisban (TBC) szenvednek. Emellett a cukorbetegek életét is megnehezíti ez a panasz, a tünet pedig náluk is éjszaka lesz igazán látványos. Ennek oka az, hogy ilyenkor jobban lemegy a vércukorszintjük, ami fokozott izzadással jár.
Az agyalapi mirigy betegségei ugyancsak kiválthatják ezt a tünetet, de állhat a fokozott izzadás mögött olyan gyógyszerek mellékhatása is, amelyeket alkoholizmus vagy depresszió kezelésekor kapnak a betegek (egyes antidepresszánsok). Ugyancsak kiváltó tényező lehet a láz, a dohányzás, valamint a fűszeres, csípős ételek fogyasztása is.
Az izzadás okozója lehet maga a bőr is, de csak abban az esetben, ha abban túl sok verejtékmirigy van. Ez genetikai adottság függvénye, lévén a genetika valamilyen szinten mindig meghatározza azt, hogy kinek milyen a bőre, illetve hogy abban mennyi verejtékmirigy van.
Mivel fokozott izzadást rengeteg betegség, köztük népbetegségek - elhízás, cukorbetegség, szívbetegség - is okozhatnak, az előfordulása nagyon magas lehet, legalább 20-30 százalékos. Tudni kell azt is, hogy mivel az alapbetegségekre való hajlam szülőről gyerekre átadódhat, áttételesen a fokozott izzadás is öröklődhet. Az érintettek gyakorlatilag minden korosztályból kikerülhetnek; míg a cukorbetegség, szívbetegség az idősek között gyakoribb, a pajzsmirigybetegségek pedig a fiataloknál fordulnak elő gyakrabban.
A fokozott izzadás tünetei
Maga a tünet az, hogy az érintett erősen verejtékezik, ruháját is átizzadja. A fokozott izzadás nem csak a hónaljat és a hátat érinti, hanem sok egyéb terület mellett a tenyeret, talpat és a lábat is.
A fokozott izzadás diagnózisa
A diagnózis felállítását a tünetek és az anamnézis megismerése segíti, az teszi lehetővé. Magával a panasszal a betegek jellemzően a bőrgyógyászt keresik fel először, tipikusan ők küldik tovább a beteget belgyógyászhoz, endokrinológushoz.
A fokozott izzadás kezelése
A fokozott izzadás kezelése minden esetben az azt kiváltó alapbetegség kezelését jelenti. Azaz leggyakrabban a cukorbetegségét, a vesebetegségeket és szívbetegségeket kell kezelni, kordában tartani. Ha a kiváltó ok a stressz, akkor segíthet például az autogén tréning.
A verejtékmirigyekre különböző bőrgyógyászati készítmények, izzadásgátló stiftek is hatnak, azok alkalmazás viszont csak tüneti kezelést jelent, a kiváltó okot nem szünteti meg. Patikákban kaphatók olyan izzadásgátló készítmények is, amelyek olyan filmréteget hoznak létre a bőrön, amelyen az izzadság nem tör át. Viszont ez is csak tüneti kezelést jelent. A fokozott izzadás megszüntetésére alkalmazható botox kezelés is, amivel magukat a verejtékmirigyeket roncsolja el. Ezt szokták a hónaljon kívül eső területeken is alkalmazni.
A fokozott izzadás megelőzése
A probléma kialakulásának az alapbetegségek megelőzésével, kezelésével lehet elejét venni. Ha a hajlam adott, akkor sokat segít a higiéniás szabályok betartása és a pamut fehérneműk viselése.
A fokozott izzadás szövődményei
A fokozott izzadás bőrbetegségeknek lehet melegágya, kedvez például a gombás betegségek és a szemölcsök kialakulásának, de könnyebben létrejöhet miatta ekcéma is. Kiválthat szőrtüszőgyulladást, ami ugyancsak kedvez más betegségek megjelenésének. Emellett a túlzott verejtékezés testszagot okoz, ami kellemetlen, így pszichés problémákhoz is vezethet.
Hasznos tudnivalók
Mivel a fokozott izzadást néhány kivételtől leszámítva - amikor azt kizárólag a túl sok verejtékmirigy okozza - mindig más betegség váltja ki. Emiatt nagyon fontos, hogy azt ne csak tünetileg kezeljék, hanem kiváltó okát szüntessék meg.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Koppány Viktóriaendokrinológus főorvosnak.