E-számok az áfonyában?

Legtöbbünk számára eleve gyanús az az élelmiszer, amelynek összetevői között sok ismeretlen szó szerepel, akkor is, ha a vegyületek természetesek. Erre világított rá egy Ausztráliában élő kémiatanár, amikor élelmiszercímkékhez hasonlóan összeszedte, mit tartalmaz egy-egy mezei alapanyagunk.

James Kennedy - aki amúgy brit, és a Cambridge egyetemen végzett - azt mutatta be blogján is közölt plakátjain , hogy miképpen festene például a tojás, a banán vagy az áfonya összetevőinek listája, ha más élelmiszerekhez hasonlóan címkéjükön fel kellene tüntetni - idézi a különleges kezdeményezést a Magyar Nemzet a tudomány rovatában.

Az ábrát a lap megmutatta dr. Csupor Dezső farmakognózia- és fitoterápia-szakgyógyszerésznek, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara Farmakognóziai Intézetének egyetemi adjunktusának is, ő pedig néhány szakmai kommentárral magyarázta az első olvasatra idegennek ható gyűjteményt.

"A lista elején szereplő vegyületek neve talán az átlagembernek is mond valamit, lévén a fruktóz, glükóz és szacharóz három ismert cukor . Az utóbbi a kristálycukor, az előbbi kettő pedig többek közt a méz két fő alkotórésze" - sorolja, illetve elmondja, hogy a cellulóz pedig olyan rostanyag, amely a víz mellett a növények tömegét adja. Ez utóbbi vegyületet persze a cukrokhoz hasonlóan sokan ismerik, de a prolin, izoleucin vagy éppen lizin szavak hallatán már sokan kétségbeesnek. Pedig ezek egyszerű aminosavak, a fehérjék építőelemei. Csak éppen ritkán nevezzük őket pontos nevükön. A felsorolás folytatása ugyancsak kíváncsivá teheti az embereket.

"A linolsav omega-6 zsírsav, az olajsav pedig omega-9 zsírsav" - emel ki néhány példát Csupor Dezső. Mint mondja, ezek olyan telítetlen zsírsavak, amelyek a legtöbb növényi olajban megtalálhatók. A fitoszterol neve alapján szintén rémisztő vegyület, pedig csak egy olyan hatóanyagcsoportról van szó, amely a növényvilágban általában előfordul, szteroidszerű hatása pedig még véletlenül sincs, idézi a szakértőt a lap.

illóolajok komponensei. A kémiai neveket a címkékről ismerő vásárlóknak a felsorolásból talán a metilparabén lehet ismerős. Ezt az anyagot tartósítószerként az ipar is használja, de a növények is előállítják saját védelmükre. Az E-számok is szerepelnek a listán, úgymint az E300 néven emlegetett C-vitamin, az E306 névre hallgató E-vitamin. Vagy az E163a, E163b, E163e és E163f néven futó antociánok, vagy éppen az E160a névre hallgató karotinoidok. Mindként anyagcsoport olyan színanyag, amelyet a növények állítanak elő, és színűkért felelősek. Szó sincs tehát arról, hogy ha valaminek kémiai neve vagy E-száma van, az feltétlenül valami rettenetes mesterséges vegyület volna.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +6 °C

A Dunától keletre is megvastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás - a legtovább a keleti, északkeleti tájakon lesz fátyolfelhős az ég. Gyenge (saras) esőre a Dunántúlon, majd az északi országrészben lehet számítani. Az élénk, olykor erős déli, délkeleti szél fokozatosan veszít az erejéből. Késő este 8, 15 fok várható. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.