Fontos, hogyan reagálunk a fruktózra
Először is fontos tisztában lenni vele: az, hogy szervezetünk hogyan reagál a gyümölcscukorra, nagyban függ a genetikától, az életmódtól, illetve attól is, hogy milyen egészségi állapotban vagyunk. Nem ritka, hogy egyes fogyókúrázók teljesen lemondanak a gyümölcsökről, mert "túl sok bennük a cukor". Valóban, ha nagyobb mennyiségű gyümölcsöt eszünk napi szinten, akkor ez nem kevés fruktózt jelent, de napi pár adag gyümölcs nem fog megártani - viszont nagyon fontos, hogy tisztában legyünk vele, miből mi számít egy adagnak . A gyümölcsökben található vitaminokra, ásványi anyagokra, rostokra és fitotápanyagokra ugyanis nagy szüksége van a szervezetünknek, hogy egészséges maradjon.
Nem azonos a kristálycukorral
Emellett fontos tudni, hogy a cukor, amely egy gyümölcsben található, nem azonos a kristálycukorral, amelyből egy, két (vagy több) kanállal a kávénkba vagy valamilyen ételünkbe teszünk. Utóbbi finomított cukor, gyakorlatilag üres kalória, amely zsírrá alakul, ha nem használja fel a szervezet az energiatermeléshez - ezért is annyira egészségtelen a hozzáadott cukor fogyasztása. A gyümölcsökben fruktóz és glükóz is van, emellett rosttartalmuk lassítja a bennük lévő cukor felszívódását, így kevésbé okoznak vércukorszint-ingadozást.
Fogyókúrázóknak sem tilos
Aki fogyni szeretne, bátran ehet gyümölcsöt akár mindennap. Lényeg, hogy mértékkel tegye, és nagyrészt alacsonyabb cukortartalmúakat válasszon, mint amilyenek a bogyós gyümölcsök vagy a citrusfélék. Napi egy vagy két adag gyakorlatilag bárkinek az étrendjébe beleférhet - legjobb mindig érett, de nem túlérett, szezonális gyümölcsöket választani.
Emellett érdemes tájékozódni róla, hogy az egyes gyümölcsök adagonként mennyi szénhidrátot, illetve fruktózt tartalmaznak. Jó ötlet valamilyen pluszrostot, illetve egészséges zsiradékot tartalmazó élelmiszer (például diófélék, olajos magvak) társaságában fogyasztani ezeket, hogy lassítsuk a bennük lévő cukor felszívódását.
Forrás: care2.com