Hagyma a megfázások, ízületi problémák esetére

Csípi a szemet, erős az illata és kellemetlen szagot hagy a szájban, mégis érdemes a hagymát rendszeresen fogyasztani, mert segít megőrizni szívünk egészségét, és enyhíti a gyulladások - így az ízületi gyulladások - okozta fájdalmakat is.

Bár a hagyma erős illatát sokan nem bírják, és tény, hogy egy jó hagymás étel elfogyasztása után fogmosásra vagy rágógumira van szükségünk, azért ne hagyjuk ki étrendünkből! Nemcsak ételeink jó ízét adja, de fontos tápanyagokat is tartalmaz, melyek segítenek egészségünk megőrzésében. A benne lévő fitotápanyagok (természetben előforduló növényi vegyi anyagok) ugyanis védik szívünket, csökkentik a rák kockázatát, és enyhítik az ízületi gyulladások okozta fájdalmakat.

Sokoldalú egészségügyi hatás

Kutatások szerint azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak hagymát, a benne lévő jótékony növényi vegyi anyagoknak (a flavonoidoknak) köszönhetően 20%-kal csökkent a szívbetegségek kialakulásának kockázata.

Ha valaki egészségügyi okok, például gyomorproblémák miatt nem tudja a vörös- vagy a lilahagymát fogyasztani, válassza a póréhagymát, melynek íze kevésbé erős. Számos gyulladásgátló anyagot is tartalmaz, melyek csökkentik a gyulladásos állapotokkal járó fájdalmat. Ezek az anyagok ugyanis gátolják azokat az enzimeket, melyek felelősek a gyulladás és a fájdalom kialakulásáért.

Gyógyhatású szerként, bélféregűzésre, vizelethajtásra, étvágygerjesztésre, megfázásos tünetek és köhögés enyhítésére, illetve vércukor csökkentésére is használják. A fertőzéses orrmelléküreg-gyulladástüneteit is csökkenti.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

Illóolajat, B- és C-vitaminból 30 mg/100 g-ot, de a zöldhagyma még ennél is többet, valamint pektint, guvertint is tartalmaz. Jellegzetes csípős ízét és illatát egy kéntartalmú vegyület, az allilszulfid adja. Ennek a hatóanyagnak baktériumölő hatása van, ezért a meghűléses időkben a fertőzések megelőzésére is érdemes használni. A hagymában és a fokhagymában lévő kénnek rákmegelőző hatása is ismert.

Mennyit együnk?

Egy közepes vöröshagyma vagy 8 szál újhagyma a napi ötszöri zöldség-gyümölcsfogyasztás közül csupán egynek felel meg. Mivel a hagyma remekül ízesíti ételeinket, valószínűleg nem okoz problémát a napi ajánlott adag elfogyasztása.

Megfázás ellen hagymatea Vegyünk 1 fej vöröshagymát, és egészben, fél liter vizet hozzáadva, tegyük fel főni. Főzzük legalább fél óráig (ha elfő a víz, pótoljuk), majd ha kissé lehűlt, fogyaszthatjuk is. Ízlés szerint mézet adhatunk hozzá.

Hogyan csempésszünk több hagymát étrendünkbe?

Bár a hagyma, elfogyasztása után kellemetlen leheletet hagy a szájban, ha nem visszük túlzásba a mennyiségét, és nem a hagyma íze fog az ételben dominálni, nem kell aggódnunk. Az ajánlott fél fej hagymát osszuk szét arányosan a nap folyamán, és együnk minél változatosabban.

  • tegyük bele salátákba, krémekbe, hogy finom ízt adjon nekik
  • keverjük salátaöntetekbe vagy tegyük szendvicsekbe
  • tálaláskor díszítsük hagymával az ételt

A hagyma hűvös és száraz helyen hosszú ideig tárolható, így egész évben felhasználható. Szeletelt szárítmányként akár évekig is eltarthatjuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +0 °C

Folytatódik a felhőzet szakadozása, csökkenése. Csapadék nem valószínű. Estére mindenütt gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás. Késő este -2, +4 fok valószínű. A magasban beáramló hideg levegő a frontérzékenyek körében hidegfronti jellegű hatást fejt ki.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra