Fogyasszunk bőven vöröshagymát!
A vöröshagyma olyan kénvegyületeket tartalmaz, melyek segítenek gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori nevű baktérium közömbösítésében, így a betegség kiváló természetes gyógymódja lehet. A hagyma héjában lévő természetes antihisztamin , a kvercetin, hatékonyan gátolja a gyulladásos bélbetegség esetében egyes ételek által okozott allergiaszerű reakciókat. Ha a hagymát vörös héjával együtt tesszük a levesbe, a kvercetin kioldódik a héjából.
HDL-szintet növelő kénvegyületei, valamint a már említett kvercetin segít visszaszorítani a káros LDL koleszterin szintjét a vérben - így alapvető táplálék a szív-és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Baktériumölő hatóanyagainak köszönhetően a köhögés kiváló ellenszere.
A lila hagyma igazi C-vitamin bomba
És nem csak, hogy C-vitamin bomba, de jelentős mennyiségű B-vitamint is tartalmaz . Megfázás esetén illóolajai jól tisztítják az orrot. A lila hagyma csökkenti a vércukorszintet, ezen kívül vízhajtó hatása is ismert. A már említett kvercetin vörös testvéréhez hasonlóan szintén megtalálható benne, sőt, a lila hagymából szívódik fel legkönnyebben. A fentieken túl a vegyület gátolja a ráksejtek szaporodását is.
Emellett egy másik igen fontos vegyület, az orotsav biztos forrásaként is tekinthetünk a lila hagymára. Bár sok növényi és állati eredetű élelmiszerben megtalálható, a hagymás zöldségek tartalmazzák a legnagyobb koncentrációban. A vegyület leglényegesebb tulajdonsága, hogy segíti a májat a szervezet méregtelenítésében . Ennek köszönhetően pedig növeli a szervezet fizikai erőnlétét, és a pattanások kialakulását is megelőzi.
A gyógyító fokhagyma
A nyers fokhagymában található allicin több mint 20 féle baktériummal képes végezni, többek között a szalmonellával és a staphylococcus-szal. Kéntartalmú vegyületei képesek szabályozni a vércukorszintet, serkentik az anyagcserét, méregtelenítik a májat és javítják a vérkeringést. A fokhagyma csökkentheti a koleszterin- és trigliceridszintet, javítja a magas vérnyomást, csillapítja az izomgörcsöket, használható gombás fertőzések ellen, de a gyomor- és vastagbélrák kockázatát is csökkenthetjük fogyasztásával.
Póréhagyma is igazi kincs
A póré táplálkozás-élettani hatásában a fok- és vöröshagyma közé sorolható. A görögök köhögés ellen és vízhajtóként használták. Kénes illóolaj-tartalma miatt kedvező hatással van az emésztésre. Tartalmaz A-, B1-, B2-, C- és K-vitamint, folsavat, valamint káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat és mangánt. Megtalálható benne a hagymákra oly jellemző antibakteriális hatású kénvegyület, az allicin .
Élettani hatása nagyjából megegyezik a fokhagymáéval, ugyanakkor kíméletesebben, enyhébb formában fejti ki azt. Kiemelkedő a hagyma fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő hatása, de féregűző szerként is ismert és bevált. A gerezdes rokonához hasonlóan értágító és vízhajtó, szív- és érvédő, vérnyomás - és koleszterinszint-csökkentő. Enyhíti az asztmát, segít meghűléses bajok esetén, nyák- és köhögésoldó. A rákellenes növényi étrend fontos összetevője.