Nemcsak mennyiségben, hanem minőségben is világszínvonalú a magyar dinnye - szögezte le Tarpataki Tamás az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának balatonvilágosi sajtótájékoztatóján. Hozzátette: Magyarország a negyedik legnagyobb dinnyetermesztő Európában Spanyol-, Görög-, és Olaszország után.
Kockázatokkal és sok élőmunkával jár
A helyettes államtitkár beszámolt arról is, hogy a korábbi években átlagosan 5 ezer hektárnyi területen termesztettek a magyar gazdálkodók dinnyét, ez a terület azonban - a koronavírus-járvány okozta bizonytalanságok miatt - tavaly mintegy ötödével csökkent. Tarpataki Tamás szerint hála illeti a magyar gazdálkodókat, akik bevállalják a komoly kockázatokkal járó, sok élőmunkát igénylő dinnyetermesztést.
Idén 2200 gazdálkodó 3700-3800 hektárnyi területen termesztett dinnyét. A hozamok "szépen felkúsztak", 40-45 ezer tonna dinnye termett hektáronként, ami nagyon jó átlagnak számít - ismertette a helyettes államtitkár, aki az árak alakulásáról annyit mondott, eddig 140-től 350 forintig többféle kilogrammonkénti árral találkozott.
Vásároljunk magyar dinnyét
Mint arra Tarpataki Tamás rámutatott, 2018-ban megalakult a Magyar Dinnyetermesztők Országos Egyesülete, így van egyfajta szervezettség, összefogás a gazdálkodók között, ami segít, hogy az árak is racionálisabbak legyenek. Felhívta a figyelmet, hogy tavaly az agrártárca előírta, minden kereskedelmi egységben fel kell tüntetni az áruk eredetét. Azt tanácsolta, igyekezzünk olyan dinnyét vásárolni, amelyen fel van tüntetve, hogy Magyarországról való.
Itt kóstolhatunk majd dinnyét
Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője is felszólalt a sajtótájékoztatón, ahol elmondta, 2017 óta kampányolnak a belföldi dinnyefogyasztás növeléséért. Idén az ország több pontján - a balatonvilágosi Strand Fesztiválon is - kóstolókat tartanak: a következő napokban a Veszprémi Állatkertben, a balatonboglári és a csopaki strandokon lesz szabadtéri kóstoló - részletezte az ügyvezető.