A csicseriborsót - bár ez kevésbé ismert róla -, bagolyborsónak is nevezik. A bab és a lencse mellett a harmadik legfontosabb hüvelyes, Kis-Ázsiából indult hódító útjára.
Értékes tápanyagok
A csicseriborsó kevés kalóriát tartalmaz, de gazdag B1-, B6-vitaminban és folsavban , valamint E-vitamin és karotin is található benne. Ásványi anyag tartalma is kedvező, sok magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz.
Fehérjében és rostokban gazdag, így segíti emésztésünket és kiválóan alkalmas a székrekedés megelőzésére, kezelésére is. Csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát is. Alacsony a glikémiás indexe , így cukorbetegek számára különösen ajánlott a rendszeres fogyasztása. Vastartalma növeli az energiánkat, és kimondottan fontos alapanyag menstruáló és terhes nők, vérszegények, növésben lévő gyerekek számára. Antioxidáns tulajdonsága is ismert. A téli időszakban fogyasztása kifejezetten ajánlott, melegítő hatású zöldség.
Hogyan használjuk fel?
A nyers csicseriborsó emészthetetlen méreganyagokat tartalmazhat, ezért felhasználás előtt mindenképpen szükséges beáztatni, és az első áztatólevet leönteni. Főzni csak friss vízben szabad.
A többi hüvelyeshez hasonlóan sokoldalúan felhasználható. Készíthetők belőle főzelékek, levesek, pástétomok és salátákhoz is kiváló alapanyag. Az indiai és arab egytálételekben igen gyakran megfordul, többek között azért is, mert a vegetáriánus étkezésben kiváló húspótló. Sok helyen a csicseriborsót lisztté őrlik, és ily módon használják fel. A csicseriborsóliszt a gluténmentes diétában is kiválóan alkalmazható.
Hogyan tároljuk?
A szárított változatot jól záródó dobozban, száraz, hűvös helyen tároljuk, bár a zsizsik általában nem támadja meg. Viszonylag sokáig eláll, ezért érdemes tartani belőle a kamrában. De ha nincs kedvünk az áztatással és a hosszas főzéssel bajlódni, vegyük meg konzerv formában. Hőkezeléssel tartósítva, natúr, sós lében eltéve kapható.