A bazsalikomhoz a történelem során rengeteg a férfi-nő viszonnyal összefüggő történet kapcsolódott. A bazsalikom és a bókok, a kedves évődés, a szerelem kapcsolata szinte egyidős magával a bazsalikommal. Ez a kötelék részben a növény szív alakú leveleiből ered.
A bazsalikomot a középkori Európában a romantikus szerelem szimbólumaként tartották számon. A középkori párok tagjai szerelmük zálogaként gyakran bazsalikommal ajándékozták meg egymást. Sőt, Észak-Európában ez a rítus egyet jelentett a holtodiglan-holtomiglan fogadalmával. Haitin ugyanebben az időben a szerelem pogány istennője, Erzulie növényeként tisztelegtek a bazsalikom előtt.
A Magyarországhoz közeli vidékeken máig őrzik a bazsalikomhoz kapcsolódó szokásokat. A csángóföldi Gajdárban a menyasszony egy csokor vízzel meghintett bazsalikommal a kezében várja a vőlegényt. Amikor a kérő megérkezik, a menyasszony előugrik rejtekéből, és a megrázza a bazsalikomcsokrot, mire a vőlegény egy vékony pálcával leendő neje felé suhint. Ha a pálca nem találja el, szorgalmas asszony válik belőle, ha viszont igen, akkor a hiedelem szerint rest lesz. Az is az esküvőkhöz kapcsolódó bazsalikomos hagyomány, hogy Székelyföldön a menyasszony bazsalikomcsokrot tartva mondja ki a templomi igent.
A "szagos mise" hagyományosan szintén a bazsalikomtól illatozik. A lányok, illetve a fiatal asszonyok ugyanis ünnepnapokon egy szál bazsalikomot fogtak az imakönyv és a fehér keszkenő közé, és ünneplőbe öltözve, befont hajjal indulnak a templomba. A fiúk ugyanerre az alkalomra egy szál rozmaringot tűztek a kalapjuk mellé, így ennek a két növénynek az illata lengte körül az ünnepi szentbeszédet.
A növények királya illatával szerelmet ébreszt
A bazsalikom ugyanis jellegzetes illóolaj-tartalmú fűszernövény, amelynek a virágzó hajtásában mintegy másfél százaléknyi, a szegfűszegre emlékeztető, fanyar illatú és pikáns ízű anyag található. Mivel a növény számos izgató hatású illóolajat tartalmaz, már az ókori kínaiak is afrodiziákumként használták. A növény névadói, az ókori görögök úgy gondolták, a bazsalikom illata bárkit szerelemre lobbant.
A több nyelven is hasonló hangzású bazsalikom elnevezés egyébként Arisztotelésztől ered, aki 'bazilikon'-nak keresztelte a növényt. A szó annyit jelent: királyi. Az ókori görögök a bazsalikomot a növények királyának tartották. Ennek hátterében az áll, hogy bazsalikom a görög királyok felszenteléséhez használt olaj elengedhetetlen hozzávalója volt. Bár a római orvos, Pliniusz is olyan kígyóként írta le a bazsalikomot, amelynek a fején lévő fehér foltok koronára emlékeztetnek, ezzel a metaforával nem a tiszteletreméltó előkelőségek sorába emelte a növényt. Sőt az is meggyőződése volt, ha a bazsalikomra egy kővel ráütnek, skorpióvá változik. Az ókori Görögország és Róma orvosai annak ellenére, hogy ismerték a bazsalikom jótékony hatásait, az ellenségeskedés és a téboly szimbólumaként tekintettek rá. Úgy hitték, a bazsalikom csakis akkor terem, ha magját szitkok közepette vetik el.
Szentséges bazsalikom
Ezzel szemben a bazsalikom őshazájában, Indiában a növényt ma is vallásos tisztelet övezi. A hinduk Krisna és Vishnu istenségeknek szentelték. Szerintük a szent fűszernövény rendszeres használata megvéd az emberekre leselkedő démonoktól, egészséggel, termékenységgel és örömteli nemi élettel ajándékoz meg. Az ajurvédikus gyógyítás alaptanait lefektető ókori indai bölcsek tanácsa szerint Indiában ma is szinte minden ház bejárata előtt ott díszeleg a növény. A szent bazsalikom előtti imádkozás ma is a hindu nők rendszeres reggeli tevékenységei közé tartozik. Miután megöntözték a növényt, elmondanak egy imát a ház békéjéért, a jólétért és a virágzásért. A növény előtt bemutatott esti rituálé eszközeiként mécsest, rizst és virágot használnak. A hagyomány szerint, ha bazsalikomot tartunk otthon, ezzel elősegítjük a hosszú, szép és harmonikus családi életet.
Most már mehet a fazékba az a bazsalikom, nincs más dolgunk, mint várni az aprócska zöld ízbomba varázsos hatását, a bókot, a csókot, a vágyat és a szerelmet.
Fokhagymás bazsalikomos dressing
Elkészítési idő: 15perc
Hozzávalók 4 adagra:
- 1 db Knorr Bazsalikomos Ízbomba
- 1 db Knorr Fokhagymás Ízbomba
- 6-8 ek Bertolli extraszűz olivaolaj
- 2-3 ek balzsamecet
Az elmorzsolt Knorr Ízbombákat jól összekeverjük az olajjal és az ecettel, hűtőben 5 percig pihentetjük, majd újrakeverve az általunk kedvelt zöldsalátával tálaljuk.
Toszkán sertéshúscsíkok
Elkészítési idő: 40 perc
Hozzávalók 4 adagra:
- 1 db Knorr Fokhagymás Ízbomba
- 2 db Knorr Bazsalikomos Ízbomba
- 500 g sertés comb
- 2 közepes fej hagyma
- 4 db nagyobb paradicsom
- 4 ek Bertolli extra szűz olivaolaj
- 10 db fekete olajbogyó, szeletelt
- ételízesítő, bors
A megtisztított vöröshagymákat félkarikára vágjuk, Bertolli extra szűz olivaolajon megpároljuk, hozzáadjuk a csíkokra vágott húst, ételízesítővel, őrölt borssal ízesítjük. Ha saját levét elfőtte, röviden pirítjuk még, majd hozzáadjuk a hámozott, cikkekre vágott paradicsomot, és a hús puhulásáig együtt pároljuk. Szükség szerint vizet adunk hozzá. Ha a hús megpuhult, rámorzsoljuk a Knorr Ízbombákat, jól összekeverjük, röviden összemelegítjük. Reszelt parmezánnal vagy ízlés szerint egyéb fajta sajjtal és egy-egy Fokhagymás és Bazsalikomos Ízbombával ízesített rizzsel vagy tésztával kínáljuk.