Az emberek jelentős része cipel plusz kilókat, és folyamatosan különféle diétákkal próbálkozik, melyek egy része sajnos hosszú távon nem bizonyul eredményesnek. Kiderült, hogy ilyen tévhit a kalóriabevitel számlálása is, ugyanis hiába vannak olyanok, akik rövid távon fogyhatnak, ha korlátozzák kalóriabevitelüket, legtöbbjük egy idő után visszatér az eredeti súlyához, sőt akár túl is lépi azt – derül ki a Daily Mail beszámolójából.
A kalóriaszámlálás nem segít a fogyásban – hangsúlyozta az elismert dietetikus, Tim Spector. Szerinte a megközelítés – amelyet világszerte a fogyás egyik leghatásosabb módjaként reklámoznak – óriási átverés.
<span>Változatos étrend és pontos időbeosztás</span>
A szakember hangsúlyozza: a kalóriák számlálgatása helyett figyeljünk inkább arra, hogy a tányérra kiváló minőségű élelmiszerek – gyümölcsök, zöldségek és diófélék – kerüljenek. Emellett kerüljük a gyorsételeket, azok ugyanis, akik ilyen, magasan feldolgozott ételeket fogyasztanak, átlagosan napi 300 kalóriával többet visznek be a szervezetükbe.
Spector szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek általában sok hozzáadott sót, cukrot, zsírt és egyéb kémiai adalékanyagot tartalmaznak, ezeket tehát mindenképpen kerülni kell. További jó tanácsa: igyekezzünk megoldani, hogy a nap első és utolsó étkezése között ne teljen el tíznél több óra.
Az eredményes fogyás lassú
Kétségkívül szigorú kalóriaszámlálással le lehet fogyni, azonban a testünk evolúciós mechanizmusai egyre éhesebbé tesznek, amikor megfosztjuk magunkat az energiától. Ekkor a test kikapcsolt üzemmódba kerül, az anyagcsere lelassul, így az emberek több mint 95 százaléka visszatér ahhoz a súlyhoz, amellyel elkezdte a diétát, sőt vannak, akik még több kilót vesznek magukra – hangsúlyozza a szakember.
Az egészséges fogyás nem hetek, hanem hónapok, évek eredménye. Az emberek akkor híznak, ha több kalóriát fogyasztanak, mint amennyit a napi tevékenységük során elégetnek. A fogyáshoz tehát több kalóriát kell felhasználni, mint bevinni. Bár a kalóriák korlátozása az első lépés sokak számára, ez önmagában nem elég ahhoz, hogy a bevitt táplálék minden szempontból megfelelő legyen. A szakember példaként említette, hogy míg egy light kólában mindössze 1 kalória van, egy almában pedig 100, az előbbi nem jelent semmilyen előnyt a táplálkozás szempontjából, míg az utóbbi tele van rosttal, káliummal és C-vitaminnal.
Az elhízás nem pusztán esztétikai kérdés. Ennek gyakori szövődményeiről egy korábban közzétett videónkban számolunk be.