Mint azt megírtuk, novemberben bejelentette a kormány, hogy kiterjeszti az élelmiszerárstopot a burgonyára és a tojásra is. Az említett élelmiszerek árát az idén szeptember végi állapot szerint rögzítették. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) októberben arról számolt be, hogy szeptember során 53,7 százalékkal kellett többet fizetni a boltokban a tojásért, mint egy évvel korábban. Magyarán az árstop egy, az infláció miatt már eleve viszonylag magas fogyasztói árat szabott meg plafonként. Érdemes persze megemlíteni, hogy októberre a tojás áremelkedése elérte a 87,9 százalékot egyéves viszonylatban, ami nyilvánvalóan árnyalja az összképet. Ezzel együtt a tojás nem olcsó, ráadásul egyes üzletekben mennyiségi korlátot is meghatároztak az árstopos tojásokra.
További nehézséget jelent persze, hogy a tojást nem egyszerű mással kiváltani, ha főzni szeretnénk. Ezzel együtt nem is lehetetlen. Mint azt Hazel Flight, a brit Edge Hill Egyetem táplálkozástudományi szakértője írja a The Conversation oldalán megjelent cikkében, mivel vallási okokból vagy egyéb meggyőződésből, illetve egészségügyi megfontolásból sokan vannak, akik nem esznek tojást, így bőven akadnak gasztronómiai tapasztalatok e téren. „Amikor a tojás kiváltásáról van szó, akad néhány megfontolandó, mint például az, hogy vajon a helyettesítő élelmiszer ugyanolyan víz-, fehérje- és zsírtartalommal bír-e, mint egy tojás. Emellett fontos, hogy anélkül tudja támogatni az egyéb ételösszetevőket, hogy elnyomná az ízüket” – mutat rá a szakember. Lássuk tehát, milyen alternatívákat tud ajánlani.
Pürésített gyümölcsök
Tekintve, hogy a tojás kulcsszerepet tölt be a sütemények és egyéb pékáruk, tészták struktúrájának kialakításában, kelesztésében, színében és ízében, így központi helyet foglal el a legtöbb receptben. Ha viszont süteményt, muffint, browniet vagy egy gyors kenyereket sütnénk, a gyümölcspürék egészen kiváló helyettesítők lehetnek. A legtöbben édesítetlen almát, banánt, tököt és avokádót használnak ilyen célra. Ezek közül talán a banán igényli a legtöbb gyakorlatot és odafigyelést, mert a főzés során sokat változhat az íze. Mindent egybevetve a gyümölcsök pazar vitamin- és ásványianyag-források, nem is beszélve az élelmi rostokról. Antioxidánstartalmuk pedig szintén sokat jelent egészségünk hosszú távú megőrzésében.
Lenmag és chia
A lenmag Egyiptomból, a chia Közép- és Dél-Amerikából származik, de közös jellemzőjük, hogy gazdagok omega-3 zsírsavakban, rostokban és egyéb értékes növényi összetevőkben, beleértve megannyi antioxidánst is. Ami pedig a konyhai felhasználást illeti, mindkét magféle fontos tulajdonsága, hogy nagy mennyiségű folyadékot képesek felszívni, végeredményben egy gélszerű állagot felvéve. Éppen ez teszik mindkettőt ideális tojáshelyettesítővé. Jól alkamazhatók palacsinta-, gofri-, muffin-, kenyér- és kekszsütéshez, de érdemes számításba venni, hogy enyhén mogyorós az ízviláguk.
Tofu, avagy szójababsajt
Nem véletlenül népszerű azok körében, akik nem fogyasztanak állati eredetű élelmiszereket, hiszen remek fehérje-, vitamin- és ásványianyag-forrás, egyszersmind remek húspótló, illetve esetünkben tojáspótló. Gazdag kalciumban, mangánban, vasban, cinkben, szelénben, foszforban és B-vitaminokban. Az úgynevezett selyemtofu pedig nemcsak szinte teljesen íztelen, de magas víztartalmának hála igazán könnyű textúrát biztosít a tésztáknál. Ezenkívül tofuból ízletes rántotta is készíthető.
Tojásfehérje helyett aquafaba
A rejtélyes elnevezés valójában nem mást takar, mint a csicseriborsó főzővizét, illetve a konzervként vásárolt csicseriborsó levét. Semleges ízű és színű, ugyanakkor viszkózus folyadék, amellyel jól helyettesíthető a tojásfehérje. Fel is lehet verni, és remekül felhasználható habcsók, makaron, gofri és majonéz készítéséhez egyaránt. Érdemes persze megemlíteni, hogy maga a csicseriborsó is nagyon értékes, hiszen gazdag fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban.
Egyéb lehetőségek a kamrából
Hazel Flight szerint érdemes kipróbálni a ecetet és a szódabikarbónát is. Egészen pontosan ezek elegye az érdekes, hiszen a két vegyület kémiai reakciója pezsgést eredményez. A keveréket tojás helyett a tésztához adva lágy, légies tésztákat süthetünk, legyen szó akár süteményekről, akár kenyérről. Szintén jó alternatíva a joghurt és az író, persze fontos, hogy ízesítetlen alapanyaggal dolgozzunk. Jól illenek muffinokhoz és egyéb süteményekhez. Végezetül érdemes megemlíteni a csicseriborsólisztet, amely vízzel keverve felhasználható palacsinta és quiche sütéséhez.