Nyár derekán már igazán sokféle gyümölcsöt ízlelgethetünk. Az eper, a málna, a meggy és a cseresznye szezonja véget ért, most kezdődik a barack- és dinnyefélék időszaka, melyekből ízletes desszertek, hideg levesek , saláták, és nem utolsósorban különleges lekvárok is készíthetők. A sárgabarack lekvárja önmagában is nagyon finom, de más gyümölcsökkel és egy kevés fűszerrel kiegészítve, még különlegesebb lehet. Az alábbiakban bemutatunk egy alapreceptet, és néhány igazi ínyencséget.
Sárgabaracklekvár (alaprecept)
- 1 kg magozott sárgabarack
- 20 dkg nyírfacukor
A barackot kimagozzuk, majd a cukorral együtt egy nagy lábosba feltesszük főni. Amikor látjuk, hogy kezd sűrűsödni, alacsony hőfokra kapcsolunk, és időközönként megkeverve, hogy ne égjen le, sűrűre főzzük. Akkor jó a lekvár, ha a fakanálról a tányérra téve kocsonyás az állaga, és nem folyik. Ezután száraz üvegekbe tesszük, lezárjuk, és fél óráig fejjel lefelé tartjuk, majd száraz dunsztba (takaróba alaposan bugyoláljuk be, és 1-2 napig tartsuk így) tesszük.
Levendulás sárgabaracklekvár
Bizonyos vidékeken a sárgabaracklekvárhoz levendulát szoktak tenni. A narancs-lila szín, valamint az édeskés barack és kesernyés levendula íz hihetetlen párost alkot. Az elkészült lekvár tetejére, 7 dl-es üveg esetén 1 teáskanál szárított vagy friss levendulát tegyünk, majd zárjuk le. Télen a kamrából elővéve, fenséges ízélményt nyújt.
Vaníliás sárgabaracklekvár
Igazi csemege ez a vaníliás változat. 3 kg barackhoz 1 teáskanál vaníliaőrleményt, vagy 1 nagy rúd vanília magjait adjuk hozzá. Érdemes a főzés végén a lekvárba tenni, aromája így erőteljesebb lesz.
Sárgabarack- és narancslekvár
Hozzávalók kb. 1,5 kg-hoz:
- 2 nagyobb méretű narancs
- 1 citrom
- 1,2 l víz
- 90 dkg sárgabarack
- 50 dkg nyírfacukor
A narancsot és a citromot magozzuk ki, majd robotgépben pürésítsük. Ezután a vízzel együtt tegyük egy nagyobb lábosba, és lefedve 1 órát főzzük. Ezután hozzáadjuk a kimagozott barackot és 30-40 percig főzzük. Hozzáadjuk a cukrot, és időnként megkeverve a megfelelő sűrűségűre főzzük. Ha elkészült, 5 percig pihentetjük, majd üvegekbe adagoljuk, és száraz dunsztba tesszük.
Szükséges-e tartósítószer?
A sárgabaracklekvár tartósítószer nélkül is évekig eláll. Egyrészt tartósítja a cukor, másrészt pedig a száraz dunszt is, ezért utóbbira szánjunk elegendő időt, ha lekvárunkat sokáig szeretnénk élvezni. A sárgabarack magas pektintartalma miatt pedig zselésítő sem szükséges.