A legújabb kutatási eredmények szerint a csicseriborsó természetes módon és nagy mennyiségben tartalmazza a triptofán nevű aminosavat, mely a szerotonintermelést segíti, így hatással van alváskészségünkre, hangulatunkra és segít leküzdeni a mindennapos stresszt.
A csicseriborsó az egyik legkorábban termesztett gabonanövény. A közel-keleti régészeti kutatások során tízezer éves magvakat is találtak mesterséges termelési körülmények között. A száz éve még Magyarországon is nagy területen termesztett, népszerű étel titka nem más, minthogy laktató, finom és javítja a hangulatot.
A hüvelyesekhez tartozó növény termésének fehérjetartalma 20, szénhidrát tartalma 40 százalék körüli. Sok benne a vas, a B1- és B6-vitamin, a magnézium és a cink. Napjainkban leginkább a benne levő triptofán teszi aktuálissá - hívta fel a figyelmet Bajor Zsuzsanna dietetikus, egészségfejlesztő. Ez egy esszenciális aminosav - többek között néhány antidepresszáns gyógyszernek is hatóanyaga -, melyet a szervezet nem termel, azt a táplálékkal kell bevinni, és a boldogsághormonnak is nevezett szerotonin elsődleges alapanyaga.
Tehát amellett, hogy a csicseriborsó fogyasztása egészséges, az ebből készült ételek pedig ízletesek, az általa bevitt aminosav javítja a hangulatot, segíti az álmatlanság leküzdését, és könnyebben földolgozhatóvá teszi a mindennapos stresszt.
Nem véletlen, hogy a nyugati világban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a közel-keleti finomság, a hummus vagy csicseriborsókrém - mondta el Hajnal Kata, a keleti ételek hazai gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Bezula Kft. kereskedelmi igazgatója. A hummus előnyös tulajdonságai közé sorolta egyedi, kiváló íze, mellett magas rosttartalmát, valamint hogy alacsony glikémiás indexe miatt cukorbetegek is fogyaszthatják. A gluténérzékenyek számára a csicseriborsóliszt kiválóan helyettesítheti a búzalisztet.