Kevesen tudják, de érdekességként elmondható róla, hogy vadon termő ősének, a szamócának termését a középkorban emberi fogyasztásra alkalmatlannak tartották, csupán leveleiből készítettek forrázatot, melyet valószínűleg vizelethajtásra, bélhurut kezelésére használtak. Viszonylag hosszú időnek kellett eltelnie, míg a földiepret rehabilitálták: a híres svéd természettudós, Carl Linné ismertette meg a nagyközönséggel, és az 1800-as évektől kezdve egyik kedvelt gyümölcsünk lett.
Az igazi epres joghurt
Napjainkra ez a népszerűség addig fokozódott, hogy csak az Egyesült Államokban annyi epres joghurtot adnak el egy évben, amennyihez a Föld epertermésének többszörösére volna szükség. És akkor még nem beszéltünk a többi epres termékről, és a többi országról. Felvetődik a kérdés: akkor hát mi van benne? A színezőanyagok mellett természetesen természetazonos aromák, melyeknek, bár epresebb ízt biztosítanak az epernél , egészségre gyakorolt jótékony hatásai legalább is megkérdőjelezhetők. Ha igazi epres joghurtot szeretnénk fogyasztani, vásároljunk inkább jó minőségű, élőflórás natúr joghurtot, és abba keverjük bele a villával enyhén összetört földiepret, és édesítsük kevés mézzel, vagy nyírfacukorral, steviával.
Édesítsük sóval
Bár egész évben megvásárolhatjuk melegházi változatait, azok nyomába sem érnek az igazi, zamatos, édes-piros szabadföldi földiepernek. Utóbbi nemcsak vegyi anyagokban szegényebb, hanem vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagabb. Az eper cukrozása voltaképpen rossz szokás, mely az elkényeztetett ízlelőbimbóinknak köszönhető. Egy ügyes kis trükkel azonban édesebbé varázsolhatjuk a nem tökéletesen érett gyümölcsöt. Egy teáskanál tengeri sót oldjunk fel egy bögre vízben, és öntsük le vele a megmosott, még nem lecsumázott epret. Hagyjuk benne ázni egy kis ideig, de legalább negyedóráig. Öblítsük le, és fogyasszuk egészséggel: a só hatására az eper íze intenzívebbé válik, és nem kívánunk egyéb édesítést. Természetesen az összes sómennyiségnek csupán a töredéke hatol be az eperbe, viszont sokkal egészségesebb választás, mint ha porcukorral hintettük volna meg.
Eperreggeli
Baktériumölő, vértisztító hatású, de jótékony hatással van a cukorbetegségre, magas vérnyomásra , székrekedésre. Próbáljuk ki az eperreggelit: fél kiló epret mossunk meg, majd fogyasszuk éhgyomorra jó étvággyal. Ki lehet próbálni úgy is, hogy zöldjével együtt fogyasztjuk: a száránál fogva csészeleveleit is leharapjuk, és alaposan összerágjuk a zamatos terméssel. Különleges ízélményben lesz részünk, emellett klorofillban gazdag táplálékhoz juttatjuk szervezetünket.
Ízletes palacsintatöltelék
Palacsintatölteléknek szezonjában a friss, mézzel elkevert, tört epervelő a legkiválóbb választás. Ínyencek mákkal dúsíthatják az előbbi keveréket: amellett, hogy igazi kulináris élményben lesz részünk, kiváló kalciumbombát nyerünk a máknak köszönhetően.
Epres fogfehérítő
Érdemes kipróbálni, milyen is fogat mosni eperrel: az epervelőbe mártott fogkefével fogainkat finoman dörzsölve annak hatóanyagai csillogóbbá és fehérebbé teszik őket.
Használjuk arcpirosítóként is
Végül, de nem utolsósorban kozmetikumként is használható: arcpirosításra legjobb választás a félbevágott eper, melyet egészen egyszerűen helyezzünk megmosott arcunkra, és hagyjuk, hogy hatóanyagai felszívódjanak arcbőrünkbe, majd hideg vízzel öblítsük le a felesleges eperlevet.