Valójában így kellene megmosni a zöldségeket

A rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás elengedhetetlen az egészséges táplálkozáshoz. Fontos azonban, hogy első lépésként tisztítsuk meg megfelelően ezeket, máskülönben nagy bajt okozhatnak.

Világszerte minden évben az emberek egytizedét betegítik meg nem biztonságos élelmiszerek, és az esetek közel felében zöldségek és gyümölcsök vezetnek élelmiszer eredetű megbetegedéshez – írja a The Conversation oldalán Primrose Freestone, a Leicesteri Egyetem klinikai mikrobiológus kutatója. Hozzáteszi, tény, hogy a legtöbb friss termés szabadföldön nő, ahol bármivel érintkezésbe kerülhet. Ennél fogva, akárcsak a hétköznapi por, a mosatlan zöldség és gyümölcs is potenciálisan káros szennyezőanyagok egész armadáját hordozhatja, kezdve baktériumoktól gombákon és vírusokon át egészen növényvédőszer-maradványokig. Sőt, ugyancsak beszennyeződhet a csomagolás, előkészítés és tárolás során. Végeredményben még az üvegházakban hidropóniás (talajmentes) módszerrel termesztett élelmiszerek is szennyezettek lehetnek.

Mindent egybevetve tehát a zöldségek és gyümölcsök fogyasztás előtti megmosása fontos élelmiszer-biztonsági lépés. Hogyan kell azonban ezt helyesen kivitelezni? A szakember ehhez ad néhány hasznos tippet.

barack a csap alatt, gyümölcstisztítás
Fogyasztás előtt mindig meg kell tisztítani a zöldségeket, gyümölcsöket. Fotó: Getty Images

Az ecet is jó, de a víz a legjobb

Kezdd mindig azzal, hogy előbb a saját kezed mosod meg alaposan szappannal és vízzel. Ilyen módon elejét veheted annak, hogy bőrödről kerüljenek kórokozók az élelmiszerre. Ezután jöhet maga a zöldségmosás, amelyhez a legegyszerűbb és legbiztosabb eszközt a folyó hideg víz jelenti. Csak tartsd a csap alá, közben pedig dörzsölgesd kézzel addig, amíg minden látható szennyeződés el nem tűnik a felületéről. Ha pedig folyó víz helyett inkább vízbe merítenéd a zöldséget vagy gyümölcsöt, akkor fontos, hogy ehhez egy tiszta edényt használj. Semmiképpen se a mosogatót töltsd fel közvetlenül vízzel, mert abban szintén hemzseghetnek a kórokozó mikroorganizmusok.

Freestone óva int attól, hogy valaha is mosogató- vagy tisztítószert használjunk ilyen célra. Egyes termések lyukacsos héjában ugyanis könnyen megtapadhatnak és felszívódhatnak ezek a vegyszerek, ami aztán nemcsak az ízüket és textúrájukat rontja el, de egyszersmind veszélyessé is teszi a fogyasztásukat. Ha mindenképpen ilyen irányban keresel megoldást, akkor a kutató szerint érdemes inkább ecettel vagy szódabikarbónával próbálkozni. Mindkettő alkalmas arra, hogy leredukálja a baktériumok és növényvédőszer-maradványok mennyiségét, de közben nem hordoznak magukban kockázatot az egészségre nézve.

A módszer itt is nagyon egyszerű: keverj el 1:2 arányban ecetet és vizet, majd merítsd el ebben a tisztítani kívánt zöldséget, gyümölcsöt két-három percre, és alkalmanként keverd meg. Ezután pedig öblítsd le alaposan legalább egy percig tiszta folyó vízzel. Az ecet egyetlen hátránya, hogy ha túl hosszú idegi marad benne a termés, vagy nem öblíted le kellőképpen, akkor kihatással lehet az ízre és textúrára. Hasonlóképpen – és hasonló kockázatok mellett – lehet alkalmazni a szódabikarbónát is: a helyes arány egyetlen teáskanálnyi két deciliter vízhez. Az így kapott elegyben 15 percig kell hagyni állni a zöldséget vagy gyümölcsöt, ugyancsak alkalmanként megkeverve. Végül itt is alaposan le kell öblíteni a tiszta élelmiszert.

Mindazonáltal érdemes megemlíteni, hogy a területen lefolytatott kutatások szerint sem az ecetnek, sem a szódabikarbónának nincsenek igazán mérvadó előnyei a folyó vizes átmosáshoz képest. Éppen ezért továbbra is utóbbi kínálja a legjobb, legpraktikusabb módszert a cél eléréséhez.

Nem mindegy, hogy milyen terméssel van dolgunk

A kemény, erőteljes héjú zöldségeket, mint amilyenek például a tökfélék és a gyökérzöldségek, nyugodtan tisztára dörzsölheted zöldségkefével is. A puhább paradicsomot vagy uborkát viszont már érdemes inkább betenni a csap alá 30 másodpercre, közben kézzel óvatosan átdörzsölgetni a felszínét. Trükkös a helyzet a zöld leveles zöldségeknél, mint amilyen a saláta, brokkoli, karfiol, kel és káposzta. Itt az egyes leveleket, virágokat célszerű szétválasztani, és egyesével megmosni folyó víz alatt. Ha pedig nyersen fogyasztod ezeket, ami például a saláta esetében ugye nyilvánvaló, akkor a külső, sérült leveleket jobb inkább kidobni, mert azok nagy valószínűséggel baktériumokkal szennyezettek.

Gyümölcsök esetében szintén a vizes átmosás a legjobb választás, legyen szó akár csonthéjasokról, almáról. A magas víztartalmú bogyós gyümölcsök kapcsán, mint például a cseresznye, szőlő és szamóca, érdemes megemlíteni, hogy azokban a további nedvesség serkenti a romlást okozó mikroorganizmusok szaporodását. Éppen ezért célszerű lehet várni a mosással közvetlenül addig, amíg el szeretnénk fogyasztani ezeket, addig pedig mosatlanul tárolni a hűtőszerkényben. Mielőtt viszont eltennéd, a már eleve romlott, penészes szemeket mindenképpen dobd ki.

A többi zöldség és gyümölcs kapcsán általános szabály, hogy mosás után, tárolás előtt javasolt letörölgetni róluk a vizet száraz papírtörlővel, vagy ha van kéznél, egy salátacentrifugát is használhatsz ilyen célra. A hűtőbe aztán lefedve tedd be. Végezetül Freestone szerint fontos észben tartani, hogy semmilyen otthoni mosási technika nem képes 100 százalékosan eltávolítani, elpusztítani a kórokozókat. Erre csak a megfelelő hőkezelés alkalmas.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős, főként nyugaton, délnyugaton tartósan borult idő várható sokfelé esővel, záporral. Délkelet, kelet felől lassan elkezd szakadozni, csökkenni a felhőzet, ezzel együtt a csapadékhajlam is csökken. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. Késő estére 8 és 12 fok közé hűl le a levegő. Ma még a ciklon az utolsókat rúgja, hatását azonban még intenzíven érezteti.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra