Míg 20 éve mintegy 1500 hektáron, addig idén már csak kevesebb mint 200 hektáron termesztettek Magyarországon málnát - idézi az infostart.hu Csizmadia Györgyöt. A szakember szerint pár éven belül a kiskertekbe szorulhat vissza itthon a gyümölcs termesztése, és előfordulhat, hogy "csak mutatóba lesz hazai termesztésű málna".
Annak, hogy itthon alig termesztenek málnát, két oka van. Az egyik, hogy a málna egyre nehezebben tolerálja a hosszabb kánikulával és szárazsággal járó nyári időjárási periódusokat, a másik pedig, hogy egyre technológiaigényesebbé vált a termesztése. Csizmadia György a saját félhektáros kertjében is azt tapasztalja, hogy egyrészt nagyon apró marad a gyümölcs, másrészt rá is sül a növényre - emiatt képtelenség azt a mennyiséget és minőséget produkálni a hagyományos termesztéssel, mint akár húsz évvel ezelőtt.
Reménytelen helyzet
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fejér megyei kertészeti osztályának vezetője hangsúlyozta, a málna egy rendkívüli mennyiségű kézi munkát igénylő gyümölcs, amit minden másnap szedni kellene, de erre szinte lehetetlen gazdaságosan munkaerőt találni. Az ipari málnatermesztés mára már főként Szerbiában és Lengyelországban "virágzik", ahol újféle, kombájnnal szüretelhető fajtákat termesztenek, de "ezen a téren Magyarország helyzete teljesen reménytelen" - világított rá a szakember.
Csizmadia György azt mondja, szabad földön kellene termeszteni és kombájnnal betakarítani a málnát . Mint kiemelte, bár voltak erre próbálkozások itthon is, az éghajlat keresztülhúzta ezt a módozatot. Így pedig a málna ugyanarra a sorsra juthat itthon, mint pár évvel ezelőtt az egres, ami szinte teljesen eltűnt a hazai boltokból és piacokról.