12 hónapon belül harmadik adag kellhet ebből a vakcinából

A Pfizer elnök-vezérigazgatója szerint a teljes védettség kialakulása utáni egy éven belül szükség lehet egy emlékeztető oltás beadására.

A koronavírusról eddig szerzett ismeretek és tapasztalatok alapján a kutatók és a vakcinagyártók már eddig is valószínűsítették - és közölték is -, hogy a koronavírus elleni oltásokból egy bizonyos idő letelte után újabb, emlékeztető dózis beadásra lehet szükség a SARS-CoV-2 vírus ellen megszerzett immunvédelem fenntartásához. A kérdés csak az, hogy melyik vakcina mennyi ideig biztosít védettséget , és mikor kell újraoltatni. (A gyártók jelenleg minimum hat hónapra becsülik a vakcinákkal megszerezhető immunitás időtartamát.)

Pfizer-BioNTech-vakcina
Még mindig sok kérdés merül fel a vakcinákkal kapcsolatban. Fotó: Getty Images

Albert Bourla, a Pfizer gyógyszeripari vállalat elnök-vezérigazgatója szerint a Pfizer-BioNTech vakcinát kapóknál a teljes védettség kialakulása után 6-12 hónapon belül szükség lehet egy harmadik, emlékeztető adag beadására - írja a cnbc.com. Bourla valószínűnek tartja, hogy a jövőben évente kell majd újabb oltás.

A Pfizer-BionTech hónap elején közölte, hogy több mint 12 ezer oltott résztvevő bevonásával végzett vizsgálata szerint vakcinájuk a második dózis beadását követően több mint 91 százalékos hatékonysággal véd a koronavírus-fertőzés ellen, és 95 százalékos hatékonysággal képes megelőzni a súlyos megbetegedést.

A Moderna védőoltása, ami a Pfizer-BioNTech-vakcinához hasonlóan mRNS-alapú , szintén rendkívül hatékonynak bizonyult a második oltást követő hat hónapon belül. A kutatók szerint viszont további adatokra van szükség annak megállapításához, hogy az immunvédelem hat hónap után is fennmarad-e, és ha igen, milyen erős lesz. Az is kérdéses, hogy az újonnan felbukkant, a korábbiaknál fertőzőképesebb és agresszívebb vírusváltozatok - például a brit -, a dél-afrikai -, vagy a brazil mutációk - ellen mennyire bizonyulnak hatékonynak a jelenleg engedélyezett és oltásra használt vakcinák .

Az Európai Unióban, illetve Magyarországon az amerikai Pfizer gyógyszergyártó cég és a német BioNTech biotechnológiai vállalat által közösen kifejlesztett Comirnaty vakcinát engedélyezték elsőként a COVID-19 megelőzésére szolgáló oltóanyagok közül. Lássuk, mit érdemes tudni a védőoltás működéséről, hatékonyságáról, lehetséges mellékhatásairól. Részletek!

A Pfizer és a BioNTech februárban jelentette be, hogy ennek kiderítésére egy harmadik vakcinaadag beadását tesztelik. Március végén az Egyesült Államokban működő National Institutes of Health (NIH) ugyanezen okból elkezdte - a már meglévő mellett - a Moderna újabb, COVID-19 elleni oltóanyagának vizsgálatát. Stephane Bancel, a vállalat vezérigazgatója a CNBC-nek elmondta: bíznak benne, hogy ősszel már elérhető lesz az emlékeztető oltás az ő kétdózisú vakcinájuk mellé is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +10 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható, majd a gomolyfelhők estére összeesnek. Az északnyugati tájakon egy-egy zápor nem kizárt. A nyugati, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra