Így előzhetők meg a téli gyermekbalesetek

A hideg hónapokban sok gyermekbaleset történik, amelyek leggyakrabban zúzódással, fejsérüléssel, rándulással, töréssel járnak. A csúszós utak és a téli sportok okozta sérülések azonban az alapvető szabályok betartásával javarészt elkerülhetők lennének.

A megfelelő méretű biztonsági gyerekülés használata, sportoláskor pedig a bukósisak, illetve a térd-és könyökvédő csökkentheti a sérülések számát és súlyosságátmondta dr. Krivácsy Péter. A Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegellátó Osztályának vezetője kiemelte: a fokozott szülői felügyelet minden esetben nagyon fontos.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Minél kisebb egy gyermek, annál sérülékenyebb a feje, ezért kell a balesetek kapcsán felmerülő panaszokat óvodás és kisgyermek korban nagyon komolyan venni. Ha a fejsérülés fejfájással, hányingerrel, szédüléssel jár együtt, azonnal orvoshoz kell fordulni. Eszméletvesztés, eszméletzavar vagy nyílt végtagsérülés esetén mentőt kell hívni. Ha pedig a baleset után a gyermek nem szólal meg, nem sír fel, nagyobb vérömleny van a fején, azonnal traumatológiai ügyeletre kell menni vele.

baleset, csonttörés, gyermekvédelem, rándulás, ficam, elsősegély, mentő, bukósisak, védőeszköz
Fontos a megfelelő védőeszközök használata. Fotó: Getty Images

A kisgyermekek csontjai ritkábban törnek el, leggyakrabban sportoláskor, ezért bizonyos sportoknál a védőfelszerelés használata elengedhetetlen, ezek ugyanis felfogják a komolyabb sérüléseket. Csonttörésre utalhat a reccsenő hang, nehéz mozgatás vagy mozgásképtelenség, a duzzadt, fájdalmas végtag. Amennyiben nincsen tünet vagy enyhébbnek tűnő kismértékű a fájdalom, vigyük a gyermeket orvoshoz, súlyos esetekben pedig hívjunk mentőt – hangsúlyozza dr. Krivácsy Péter.

Amikor pedig elég az otthoni ellátás is

A szakember kiemeli: a gyerekeket számos baleset érheti, azonban nem mindig kell orvoshoz fordulni. Az enyhébb sérüléseket fájdalomcsillapítással, az érintett területet hűtéssel, pihentetéssel otthon is kezelni lehet. Szem, arc és fogsérülések esetében is nagy körültekintéssel kell eljárni. Szemsérülést tompa ütés, nyomás, idegentest is okozhat, ezekben az esetekben fontos a szakorvosi ellátás.

Szabadban történő sérülések esetében a hidegnek másodlagos következményei is lehetnek, a gyerekek ugyanis könnyebben kihűlhetnek.  Olyan sérüléseknél, ahol tehát nem tudjuk a beteget meleg helyre vinni, nagyon fontos a hővédelem alulról és felülről egyaránt.

A gyerekbalesetek kivédésében a szülőnek van a legnagyobb szerepe. A tapasztalatok szerint a súlyos balesetek száma odafigyeléssel és fokozott szülői felügyelettel nagymértékben csökkenthető.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Frontális felhőzet vonul át az országon északkeletről dél, délnyugat felé haladva. Az átmeneti felhősödést követően észak felől gyorsan csökken a felhőzet, legtovább délkeleten marad felhős az idő. A Duna mentén és a déli tájakon elszórtan lehet kisebb eső, zápor, estére mindenütt megszűnik a csapadék. Az északkeleti, északi szél megélénkül, néhol meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 20 fok között valószínű. Késő estére 7 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Zala
Kezdjük újra