Krausz Ferenc is Nobel-díjat kapott

Újabb magyar díjazottat jelentett be a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. Mint kiderült, az idei fizikai Nobel-díjat a Németországban élő, ám magyar születésű fizikus, Krausz Ferenc kapta, két munkatársával megosztva.

A Németországban élő, magyar születésű fizikus, Krausz Ferenc; az Egyesült Államokban tanító francia fizikus, Pierre Agostini; valamint a Svédországban dolgozó, ám szintén francia fizikus, Anne L'Huillier kapta az idei fizikai Nobel-díjat – jelentette be a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A tudósok az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló, attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikkel érdemelték ki az elismerést.

Krausz Ferenc
Krausz Ferenc is Nobel-díjat kapott. A kép 2015. október 22-én készült, Münchenben. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A kitüntetettek 11 millió svéd koronán, vagyis egy nagyjából 368 millió forintnak megfelelő összegen osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.

A fizikai Nobel-díjról

1901 óta már 117. alkalommal ítélték oda a fizikai Nobel-díjat. Hat évben – 1916-ban, 1931-ben, 1934-ben, 1940-ben, 1941-ben és 1942-ben – azonban nem adták át a kitüntetést. Eddig 225 díjat ítéltek oda, a díjazottak száma viszont csak 224, az amerikai John Bardeen ugyanis – eddig egyedüliként – kétszer is megkapta a díjat (1956-ban és 1972-ben). Az elismerésben 47 alkalommal részesült egy, 32 alkalommal kettő, 38 alkalommal pedig három tudós.

A kitüntetettek között öt nő van: a lengyel-francia Marie Curie 1903-ban, a német-amerikai Maria Goeppert-Mayer 1963-ban, a kanadai Donna Strickland 2018-ban, az amerikai Andrea Ghez 2020-ban, a francia Anne L'Huillier pedig idén részesült az elismerésben.

fizikai Nobel-díjasok bejelentése
Pierre Agostini, Krausz Ferenc és Anne L'Huillier kapja az idei fizikai Nobel-díjat. Fotó: MTI/AP/TT Hírügynökség/Anders Wiklund

Magyar születésű tudósok közül eddig négyen kaptak fizikai Nobel-díjat. 1905-ben a Németországban dolgozó Lénárd Fülöp a katódsugaras vizsgálatokra alapozott atommodelljéért (dinamida), 1963-ban az Egyesült Államokban élő Wigner Jenő az atommagok és az elemi részek elméletének fejlesztéséért, kiváltképpen az alapvető szimmetriaelvek felfedezéséért és alkalmazásáért, 1971-ben a Nagy-Britanniában élő Gábor Dénes a holográfiai módszer felfedezéséért és fejlesztéséhez való hozzájárulásáért, idén pedig Krausz Ferenc csatlakozott hozzájuk.

„Édesanyám minden évben szorított értem” – olvasd el Karikó Katalin útját a Nobel-díjig.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható. Csapadék nem lesz. A déli, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 20 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Komárom-Esztergom
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra