Milyen a jó méz? Szakértők elárulják

Bár jellemzően az őszi-téli, megfázásos időszakban fogyasztjuk a legtöbb mézet, a melegebb hónapokban is remekül ízesíthetjük vele ételeinket, italainkat. Mivel azonban a méz nem olcsó, joggal várjuk el, hogy jó minőségű terméket kapjunk a pénzünkért. Mutatjuk, mi árulkodik arról, hogy valóban minőségi mézet vettünk.

Ahogy megérkezett a jó idő, azonnal munkába is fogtak a méhek. Munkájuk gyümölcséért, a mézért sokan rajonganak, azonban nem mindig sikerül a legjobb minőségű termékeket kifogni a boltokban. A közelmúltban ünnepelt méhek napja alkalmából azonban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megosztott néhány hasznos információt a jó mézzel kapcsolatban. Az alábbiakban ezeket összegezzük.

nő mézet eszik
Kikristályosodás esetén sem kell kidobni a mézet. Fotó: Getty Images

A jó méz jellemzői

Ahogy a Nébih „Méz Kisokosában” is olvasható, „a lezárt üvegben lévő termék ízét, illatát sajnos nem tudjuk megállapítani, de a színe és az állaga önmagában is árulkodó lehet”. A jó minőségű mézzel szemben általános elvárás, hogy sűrűn folyós legyen, pedig kikristályosodás esetén sem kell kidobni az élelmiszert. A méz kristályosodása ugyanis egy teljesen természetes folyamat, amelynek mértéke a méz típusától függ. A legnépszerűbb és legkeresettebb akácméz például kevésbé hajlamos a kristályosodásra, míg a hárs-, a repce- és a napraforgóméz képes akár teljesen összeállni egy tömbbé.

„Ha erősen kikristályosodott, akácméz feliratú termékkel találkozunk, vásárlóként okkal gyanakodhatunk arra, hogy valószínűleg repcemézzel kevert vagy keveredett akácméz lehet” – jegyezték meg a szakértők. Ilyenkor azonban nem kell feltétlenül szándékos átverésre gondolni – e két növény virágzási ideje ugyanis csaknem egybeesik, a méhek által gyűjtött nektár könnyen keveredhet.

Mielőtt elindulunk vásárolni, nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogy az élelmiszerek csomagolásában nem feltétlenül az van, mint ami rájuk van írva. A mézet is nagyon gyakran hamisítják, sokszor hígítják például magas fruktóztartalmú sziruppal.

Különböző mézek, eltérő jellegzetességek

A mézek színárnyalata, íze és illata is a nektárt adó növényen múlik. Mutatjuk, milyen tulajdonságok jellemzőek a különböző típusú mézekre.

  • Akácméz: világos, sárgás színű, kissé hígabban folyós, kristályosodásra kevésbé hajlamos.
  • Hársméz: kissé sötétebb sárga színű, hajlamos a kristályosodásra.
  • Napraforgóméz: sötétsárga, olykor 100 százalékban kikristályosodik, télire akár egy tömbbe áll össze.

Mit tehetünk a kikristályosodott mézzel?

Ahogy már korábban is megírtuk, a kikristályosodott mézet a Nébih szerint ismét folyós állagúvá varázsolhatjuk, ha lassan és kíméletesen felmelegítjük. Legyünk azonban óvatosak a melegítéssel. A túl gyors és túl magas – 40 Celsius-fok feletti – hőfokú melegítés kedvezőtlenül befolyásolhatja a méz ízét és tápanyagtartalmát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +7 °C

Nagyobbrészt erősen felhős vagy borult idő valószínű, de délután északkeleten, és a Dunántúl északi felén már lehetnek napos időszakok. Elsősorban a délnyugati, déli megyékben kell többfelé esőre, záporra számítani. A többfelé élénk északias szél északkeleten meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 19 fok között alakul, a déli csapadékos tájakon lesz a leghűvösebb. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra