Ólomtartalmú víz folyik a csapból

Több százezer kanadai háztartásban túl magas a víz ólomtartalma - derült ki egy országos kutatásból.

Az ólomterheltség hatására romlik a fiatalok alvásminősége, ez pedig befolyásolja kognitív képességeiket is - állapította meg a Michigani Egyetem kutatása. Részletek itt!

2014 és 2018 között 11 kanadai nagyvárosban 12 ezer vízmintát vettek. Mint kiderült, ezek egyharmadában meghaladta a kanadai szövetségi ajánlások szerinti egészségügyi határértéket - az 5 ppb-t - a víz ólomtartalma. A minták 18 százaléka pedig meghaladta az amerikai egészségügyi határértéket - a 15 ppb-t - is. A vizsgált városok között volt Montreal, Oakville, Regina és a British Columbia-i Prince Rupert. Vannak olyan területek, ahol a víz ólomszintje olyan magas, mint 2015-ben az amerikai Michigan állambeli Flintben, ahol válsághelyzet alakult ki.

víz, vízivás, csapvíz, vízfogyasztás, ólom, ólomtartalmú víz, ólommérkezés
Meghaladja az egészségügyi határértéket a víz ólomtartalma. Fotó: iStock

A csövek a bűnösök

Kanadában a víz ólomszennyezettségéért elsősorban a régi csőrendszerek felelnek, amelyeken keresztül a háztartásokba jut a víz. Egy 2017-es kormányzati jelentés szerint ez a probléma országszerte félmillió háztartást érint.

Az országos felmérés arra is rámutatott, hogy Kanada-szerte különböző szabványok vannak érvényben az ivóvíz megengedett ólomtartalmát illetően. Kanada egyike a kevés fejlett országnak, amelynek nincs egységes szabványa erre. Ráadásul a lakosságot sem tájékoztatják megfelelően a helyzetről és a veszélyekről.

Az ólommérgezés kapcsolatba hozható a gyermekek alacsonyabb IQ-szintjével, valamint a magas vérnyomás és szívbetegségek kialakulásával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Fátyolfelhős, napos időben lesz részünk, majd a déli óráktól nyugat felől vastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Késő délutántól növekszik a csapadék esélye is: gyenge (saras) eső a Dunántúlon helyenként előfordulhat. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte megélénkül, az északnyugati harmadban olykor megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 20 fok körül várható. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.