Kevésbé ismert, de a szteroidok közé tartoznak a test által természetes úton előállított különféle hormonok is, amelyek támogatják feladataik ellátásában a szerveket, a szöveteket és a sejteket. A szteroid kifejezést hallva és használva azonban jellemzően a gyógyszerekre gondolunk. Ezeknek két fő típusát különböztetjük meg: a kortikoszteroidokat és az anabolikus-androgén szteroidokat. Utóbbiak az izomépítő hatásukról ismertek, de alacsony tesztoszteronszint esetén is felírhatják a férfiaknak. A kortikoszteroidok pedig elsősorban gyulladáscsökkentő szerek – olvasható a Fájdalom Központ tájékoztatójában.
Mire használják a szájon át szedhető szteroidokat?
A szájon át szedhető szteroid tabletta, szirup vagy kapszula formájában érhető el. Ezeket a leginkább mozgásszervi problémák esetén írják fel. Képesek csökkenteni a gyulladást, az autoimmun betegségek – például reumatoid artritisz – esetén pedig elnyomják az immunrendszer túlzott reakcióit.
Immunrendszert gyengítő mellékhatása miatt azonban jellemzően limitált ideig, csupán 1-2 hétig ajánlják a szedését. Egyéb mellékhatásként az alábbiak jelentkezhetnek:
- vérnyomás-emelkedés,
- szemnyomás-emelkedés,
- alvási nehézségek,
- hízás,
- pszichés változások,
- gyomor- és nyombélfekély,
- bőrproblémák,
- vércukorzavarok,
- lassabb sebgyógyulás,
- megnövekedett fertőzésveszély,
- csontritkulás,
- a csonttörések kockázatának növekedése.
Dr. Arnold Dénes Arnold sebész, a Fájdalom Központ fájdalomspecialistája szerint pont azért vénykötelesek ezek a gyógyszerek, hogy az orvos mérlegelhesse a kockázatokat és előnyöket, és elrendelhesse a legkisebb, de még hatékony dózist.
Súlyos következményei lehetnek annak, ha egy testépítő tiltott szerekkel él. A szteroidfüggőség nemcsak az érintettek családi életét teszi tönkre, hanem szexuális zavarokhoz, rákhoz, autoimmun betegségekhez vezethet.
Milyen gyorsan és meddig hat a szteroidinjekció?
A szteroidinjekció is egy igen hatékony fájdalom- és gyulladáscsökkentő módszer. Célzott beadása miatt gyorsabban fejti ki a hatását, mint a szájon át szedhető szteroidok – az injekció ráadásul a gyomor-bél traktust sem veszi igénybe. Gyakran használják ízületi problémák, reumatoid artritisz, íngyulladás vagy teniszkönyök kezelésére.
A rövid hatású injekció néhány órán belül kifejti a hatását, amely legalább egy hétig ki is tart. A hosszabb hatású változatnak ezzel szemben több idő kell, hogy éreztesse hatékonyságát, azonban hónapokig fennmarad a hatása. A túl gyakori injektálást egyébként azért sem ajánlják a szakértők, mert elgyengítheti az érintett terület csontjait, szöveteit.
Az injekciós szteroid használatánál is nyilvánvalóan nagyon körültekintően kell eljárni, és az esetek többségében érdemes más módszereket is alkalmazni a gyógyulás érdekében – a diagnózis függvényében. Ugyanakkor jelentős fájdalmaknál gyakran ez lehet az első alkalmazandó eljárás, amely a fájdalom, a gyulladás csökkentésével nagy terhet vesz le a páciensről, és megnyitja az utat olyan, akár természetes hatású kezelések előtt, mint a lökéshullám-terápia, az orvosikollagén-injekciókúra vagy a lágylézerkezelés. A visszanyert mozgásszabadság pedig lehetővé teszi a személyre szabott, funkcionális gyógytornát, amely a mozgásszervi betegségek esetében szinte kötelező” – magyarázta dr. Arnold Dénes Arnold.