Szűrővizsgálatok: ilyen gyakran kellene menni

Miért menj el rendszeresen szűrővizsgálatokra? Mely szűrésekre kaphatsz meghívólevelet? Milyen eredményei lehetnek a vizsgálatoknak? Mutatjuk a válaszokat.

Az egészségtudatos életnek – jó esetben – szerves része a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel. A szűrésekkel ugyanis – a rákmegelőző állapotok felfedezésének és kezelésének révén – megakadályozható a daganatos betegségek kialakulása. Az időben diagnosztizált rákos elváltozások esetében ráadásul a túlélési arány is jóval magasabb, mint egy előrehaladott betegségnél. A szűrések mindössze pár percet követelnek egy hétköznapodból, azonban akár az életed is múlhat rajtuk – erre hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közelmúltban megosztott videója is. Mint kiemelték, a szűrővizsgálatok segítségével már daganatos betegségre utaló panaszok megjelenése előtt felismerhető a probléma.

A vizsgálatokra személyre szóló meghívólevelet kapnak az érintett lakosok, amelyben minden fontos információ megtalálható az adott szűrésről – de néhány tudnivalót azért mi is ismertetünk az alábbiakban.

orvos a leleteket mutatja a betegnek
A szűrővizsgálat csupán pár perc, de akár az életed is múlhat rajta. Fotó: Getty Images

Ilyen vizsgálatokra kaphatsz meghívólevelet

  • A 50 és 70 év közöttiek 2 évente kapnak meghívót vastagbélszűrésre. A székletvérvizsgálathoz szükséges mintavétel teljesen fájdalommentes, és pár perc alatt elvégezheted otthon.
  • A 45 és 65 év közötti nőket 2 évente hívják meg emlőszűrésre. A mammográfiás vizsgálat elvégzése az NNK tájékoztatása szerint legfeljebb 20 percet vesz igénybe.
  • A 25 és 65 év közötti nők pedig 3 évente kapnak méhnyakszűrésre szóló meghívót. A kenetvizsgálat nagyjából 10 percet vesz igénybe.

Mi a vastagbélszűrés lényege, hogyan zajlik, mennyibe kerül, hogyan kell értelmezni az eredményét, és egyáltalán: mit tegyél, ha behívtak vastagbélszűrésre? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

Ilyen eredményei lehetnek a szűrésnek

A szűrővizsgálatok alapvetően kétféle eredményt adhatnak: negatívat, valamint nem-negatívat. Ha negatív az eredményed, az azt jelenti, hogy nincs elváltozás, tehát további teendőd – egészen a soron következő vizsgálatig – nincsen. Nem-negatív lelet esetén azonban további vizsgálatok elvégzése javasolt – ezekről mindenképpen konzultálj háziorvosoddal.

A szervezett szűrővizsgálatok ingyenesek, módszerük megbízható” – emelte ki videójában az NNK. Egyúttal azt kérték, aki meghívólevelet kap, éljen a lehetőséggel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra