Az államilag finanszírozott egészségügyi ellátás – például háziorvosi vagy szakorvosi vizsgálat, receptírás, táppénz és egyes műtétek – igénybevételéhez elengedhetetlen, hogy rendelkezz társadalombiztosítási kártyával (TB-kártya, TAJ-kártya), illetve az azon található társadalombiztosítási azonosító jellel (TAJ-számmal). Amennyiben a kártyád valamilyen okból eltűnik, pótolnod kell azt.
Mikor kell új TB-kártyát csináltatni?
Új TB-kártyára akkor van szükséged, ha:
- változott a neved vagy valamilyen, a kártyán feltüntetendő adatod;
- a korábbi okmányodat ellopták;
- a korábbi TB-kártyád elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott.
Hogyan lehet pótolni a TB-kártyát?
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) tájékoztatója szerint a TAJ-kártya elvesztése, ellopása, megsemmisülése vagy megrongálódása esetén egy igénylőlap leadásával igényelhetsz új okmányt, úgyevezett TAJ-kártya-másodlatot. Az okmányod pótlását te vagy az általad meghatalmazott személy igényelheti a lakhelyed vagy tartózkodási helyed szerint illetékes kormányhivatalnál vagy kormányablakban.
Amennyiben családi- vagy utóneved megváltozik, akkor egy adatmódosítást/adatpontosítást kérő igénylőlapot kell leadnod a lakóhelyed vagy tartózkodási helyed szerinti kormányhivatalnál.
A NEAK oldaláról letölthető, kitöltött és aláírt igénylőlap mellett az igényléshez az alábbiakra is szükséged lesz:
- személyazonosításra alkalmas igazolvány – például személyi igazolvány, érvényes útlevél vagy kártyaformátumú vezetői engedély;
- lakcímet és/vagy tartózkodási helyet igazoló okmány (lakcímkártya).
Az igénylést egyébként nemcsak személyesen, hanem postai úton is intézheted. Ilyenkor az elkészült kártyát is postán kapod meg – hacsak nem kérvényezed külön, hogy ne postázzák, mert inkább személyesen vennéd át.
Tekintettel arra, hogy a postán küldött igénylés esetén az ügyfél azonosítása más módon nem lehetséges, csatolni kell az aláírt és kitöltött igénylőlap mellett, az azonosításhoz és az ügyintézéshez szükséges, az előző pontban felsorolt okmányok ügyfél által aláírt másolatát, illetve az igazgatási szolgáltatási díj megfizetéséről szóló igazolást” – írták.
Mennyibe kerül a TB-kártya pótlása?
Amennyiben a korábbi okmányt ellopták, vagy adatmódosítás, adatpontosítás céljából van szükség új TAJ-kártyára, úgy az új kártya ingyenes. Minden más esetben – tehát például elvesztéskor, megrongálódáskor – a TAJ-kártya pótlásáért cserébe 3 ezer forint igazgatási szolgáltatási díjat vagy köteles fizetni.
„Amennyiben a TAJ-kártyát kiállító kormányhivatal hivatalból tudomást szerez a TAJ-kártya eltulajdonításáról, külön kérelem nélkül intézkedik a kártya pótlásáról. Rendőrségi feljelentés esetén a rendőrség a TAJ-kártya eltulajdonításáról minden esetben értesíti az egészségbiztosítót” – olvasható a NEAK összefoglalójában. A Magyarországon házasságot kötő magyar állampolgárok esetében pedig – amennyiben a házasság megkötését követően változni fog a viselt nevük – „a házassági szándék bejelentésére irányuló eljárásban tett nyilatkozatuk szerint hivatalból sor kerülhet a TAJ-kártya cseréjére”.