„Azért büdös a zöld kuka, mert valahol büdösnek kell lennie” - Mit kellene kezdeni a konyhai maradékkal?

Az Európai Unió tagjaként jövő évtől Magyarországnak is meg kell oldania a háztartási biohulladék szelektív kezelését, ami azonban nemcsak az állam, hanem a háztartások életében is változást jelent. Szakértővel beszélgettünk arról, miért fontos, hogy külön gyűjtsük például a krumplihéjat otthon, illetve miért fenntarthatatlan, ami jelenleg történik.

Zöld javak – Merza Péter természetvédelmi mérnök, a Humusz Szövetség alelnöke beszélgetésünk során ezzel a kifejezéssel írta le azt a gyűjtőfogalmat, amelyet hivatalosan biohulladéknak hívnak. Szóhasználata nagyon beszédes, hiszen rámutat annak a gyakorlatnak a helytelen mivoltára, amelyet ma a legtöbben követünk itthon. Valószínűleg ritkán gondolunk ugyanis bele, de minden alkalommal, amikor a meghámozott zöldségek héját, vagy akár a kidobásra ítélt ételmaradékot a szemetesbe kotorjuk, majd a zsákot hétről hétre kitesszük a szemétszállítóknak, voltaképpen feleslegesen károsítjuk a környezetet. Mivel környezetünket egyre inkább megterheli és élhetetlenné teszi modern életmódunk (ahogyan azt a klímaválság is mutatja), fontos, hogy tudatosabbá váljunk a témát illetően.

A jövő évtől kezdve ebben hivatott előrelépést hozni egy minden tagállamra érvényes európai uniós irányelv. A döntés már 2018-ban megszületett arról, hogy 2023. december 31. után a tagországok kötelesek megteremteni a biohulladék elkülönített gyűjtésének és kezelésének hátterét. E körbe tartozik minden „biológiailag lebomló, kerti vagy parkokból származó hulladék, háztartásokban, éttermekben, étkeztetőknél és kiskereskedelmi létesítményben keletkező élelmiszer- és konyhai hulladék, valamint élelmiszer-feldolgozó üzemben keletkező hasonló hulladék”. Leegyszerűsítve tehát a magyar állam köteles lesz fellépni az ellen, hogy a biohulladék továbbra is a kommunális hulladékban landoljon, ehelyett fenntarthatóbb alternatívát kell létrehoznia. De miért is fontos ez pontosan?

konyhai biohulladék, szelektív gyűjtőedény
A jövő évtől szelektíven kell majd gyűjteni a konyhai biohulladékot az EU irányelvei szerint. Fotó: Getty Images

A termőföldeket is táplálhatná

Most a települési hulladékunk 30-40 százalékát elpazaroljuk azzal, hogy a biohulladék hulladéklerakóba vagy -égetőbe kerül, holott ezek a zöld javak valójában hasznosíthatók lennének. Vissza kellene, hogy kerüljenek a természetes körforgásba, de akár energiaforrásként is újrahasznosíthatók lennének” – mutatott rá Merza. Hozzátette, minden szerves anyag, legyen az növényi vagy állati eredetű, amelyre nincs szükségünk, biohulladéknak számít. Érdemes ezen belül elkülöníteni a konyhai és a kerti zöldhulladékot, illetve ezeken belül a komposztálható zöldhulladékot. A kerti zöldhulladékot egyre több helyen kezelik úgy, hogy vagy helyben komposztálják, vagy működik rá begyűjtési rendszer is. A konyhai szerves hulladék esetében viszont kevésbé megnyugtató a helyzet, miközben ez adja a háztartásokban termelődő hulladék mintegy harmadát.

A legrosszabb, ami a hulladékunkkal történhet, ha lerakóba kerül. Sajnos Magyarországon még nagy arányban ezt a gyakorlatot követjük rendszerszinten. Ilyenkor oxigénmentes környezetben tömörítik válogatás nélkül a kommunális hulladékot, amelynek bomlása során – a biohulladék adta magas szervesanyag-tartalma miatt – jelentős mennyiségű metán szabadul fel. Ez a gáz egyfelől gyulladásveszélyes, másfelől erősen üvegházhatású. A másik rossz gyakorlat a hulladékégetés, avagy szebb elnevezéssel "energetikai hasznosítás". Ez azért problémás, mert a biohulladék fűtőértéke eleve nem túl jó, ráadásul sok esetben magas a nedvességtartalma. A kommunális hulladék erőművi égetése során pedig rengeteg egészségkárosító füstgáz kerül a légkörbe a különféle szűrők ellenére is, ami légúti és daganatos megbetegedésekhez vezethet. Emellett a folyamat végén, mivel az égés nem tökéletes, toxikus salakanyag is keletkezik, amely ugyancsak hulladéklerakókban végzi” – magyarázta a szakember.

Kiemelte, a biohulladékot sokkal inkább be kellene csatolni egy körforgásos rendszerbe. Valójában ugyanis, ahogyan azt a zöld javak kifejezés is sugallja, értékes erőforrásról van szó. Nemzetközi példák alapján a két legelterjedtebb hasznosítási módszer a biogáz-előállítás és a komposztálás. A biogázt üzemanyagként, energiaforrásként lehet felhasználni, míg az ipari komposzttelepeken előállított komposzt a mezőgazdaságba visszaforgatva rendkívül hasznos tápanyag-utánpótlási lehetőséget kínál. Jó eszköz lehet például a műtrágyák kiváltására, egyszersmind ellensúlyozva a klímaváltozás negatív hatásait, illetve a talajeróziót.

Az Európai Unió hivatalos célkitűzése egyébként, hogy területén 2030-ig a települési hulladék legalább 65 százaléka újrahasznosuljon, illetve annak kevesebb mint 10 százaléka kerüljön hulladéklerakó telepekre. Szelektíven gyűjtött hulladékot tilos is lesz ez utóbbiakra lerakni. A kitűzött célok eléréséhez elengedhetetlen a biohulladék külön kezelése, lévén, hogy milyen nagy részét képezi ez a települési hulladéknak. Merza Péter ezzel kapcsolatban elmondta, ma Magyarországon a települési hulladék mintegy 60-65 százaléka kerül hulladéklerakókba és fűtőanyagként hulladékégető erőművekbe.

A hulladékkezelés hierarchiája:

a hulladékkezelés hierarchiája
Forrás: Európai Környezetvédelmi Ügynökség

Egy újabb kuka a háztartásban vagy a környéken

Hogy pontosan miként fog Magyarországon megvalósulni a biohulladék szelektív kezelése, egyelőre nem ismert, mivel a kormány még nem tette közzé az erről rendelkező jogszabály szövegét. Ugyanakkor a témában részletes kutatásokat végzett a közelmúltban a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) a Pannon Egyetem megbízásából. A Baranya megyei felsőoktatási intézmény egy szeptember eleji közleményében Vér Csaba, a PTE MIK tudományos segédmunkatársa, a projekt pécsi koordinátora arról nyilatkozott, hogy a legnagyobb kihívást a háztartásokban keletkező konyhai szerves hulladék elkülönített gyűjtése jelenti majd, mivel ennek nincs itthon hagyománya, megszilárdult gyakorlata. „Az első kérdés ezzel kapcsolatban úgy fogalmazódott meg, hogy a hulladékgyűjtő szervezet elmenjen-e a háztartásokhoz és így gyűjtse be a hulladékot, vagy alakítson ki hulladékgyűjtő helyeket akár a hulladékudvarokban, akár más közforgalmú helyeken telepítsen olyan eszközöket, amelyekben elhelyezhető a lakossági konyhai szerves hulladék. Mindegyikre van példa Európa országaiban, de egy országon belül ott sem feltétlenül egységes a rendszer” – fogalmazott Vér.

Ez utóbbi kijelentését lapunknak több külföldön élő forrásunk megerősítette. Egyikük, Dániel idén tavasszal vállalt munkát a hollandiai Eindhovenben. Mint mondja, amikor kibérelte mostani otthonát, a szomszédok mondták el neki, mire való a házhoz tartozó zöld kuka. „Azt mondták, hogy ami el tud rohadni, azt rakjam bele. Eleinte többféle változáshoz hozzá kellett szoknom itt, ez csupán egy volt a sok közül, de összességében nem volt nehéz átállni rá. Egyébként szerintem teljesen oké ez a rendszer, és nem okoz néhány percnél több erőfeszítést. A lakáson belül egy zárható dobozban gyűlik a konyhai szemét, amelyet egy-két naponta kiviszek a ház előtti kukába, hogy ne bent kezdjen el rohadni. A kukából kéthetente viszik el a szemet. Cserébe a normál kukám nem büdös, meg lassabban is telik meg” – mesélt tapasztalatairól, hozzátéve, hogy más helyeken látott olyat is, hogy a zöld kuka nem a háztartásokhoz tartozik, hanem az utcákhoz. „Ott süllyesztett tárolókba lehet kivinni a biohulladékot. Nyilván ezek környezetében van némi lokális rovarinvázió és bűz. A helyiek viszont elég vállvonogatósan állnak a kérdéshez. Azt mondják, hogy azért büdös éppen ott a szemét, mert valahol büdösnek kell lennie.”

Gergő tavaly év végén költözött el Budapestről Stockholmba, majd pár hónappal később Luxemburgban kapott új állást. Elmondta, Svédországban régebbre visszanyúló hagyománya van a komposztálásnak. Akikkel beszélt, sokan otthon kis vödrökben, erre a célra kialakított papírzsákokban gyűjtik a szerves hulladékot. Amint megtelt, a zacskókat egy fekete konténerbe dobják a társasházakban. „A kertes házakban maguk dönthetnek arról a lakók, hogy szeretnének-e komposztot. Azért általában szoktak élni ezzel a lehetőséggel. Pozitívan állnak a kérdéshez, nem csinálnak gondot belőle” – árulta el Gergő. Hozzátette azonban, hogy kisebb csalódására Luxemburgban egyelőre nem találkozott hasonló rendszerrel.

Nem muszáj megvárni, hogy mások oldják meg a problémát

Fontos hangsúlyozni, hogy bár az EU már a jövő évtől kezdve elvárja a tagállamoktól, hogy lépéseket tegyenek az ügyben, azért egy ilyen jellegű hulladékkezelési rendszer kiépítése nem megy egyik napról a másikra. Vér Csaba például úgy becsülte meg, hogy egy új rendszer felfuttatásához legalább 7-8 év szükséges. Ez azonban nem azt jelenti, hogy addig is teljesen tehetetlen lenne a lakosság. Sőt, a változáshoz nélkülözhetetlen az egyéni aktivitás és kezdeményezőkészség.

A leginkább környezetbarát hulladékkezelési mód minden esetben az, ha minél kevesebbet utaztatjuk az anyagot. Ennek értelmében a helyben történő komposztálás a legfenntarthatóbb megoldás. Ezt egyébként bárki elkezdheti akár azonnal. Sok olyan példát láthatunk, ahol ez jól működik. A háztartásoknál saját kertben, de akár beltéren is lehet így kezelni a biohulladék komposztálható részét. Illetve egyre több helyen működnek olyan közösségi vagy társasházi komposztálók, ahol a lakók összefogva együtt hasznosítják a zöld javakat” – hívta fel a figyelmet Merza Péter. Kitért rá, a közösségi komposztálók jogi helyzete egyelőre nem teljesen tisztázott, mert a hatályos törvények nem szabályozzák teljeskörűen, ki és hogyan működtetheti azokat. A Humusz Szövetség azt reméli, hogy a várhatóan novemberben megjelenő jogszabály a biohulladék kezeléséről ezen a területen is egyértelmű helyzetet teremt majd, illetve helyén fogja kezelni a már jól működő gyakorlatokat.

komposztláda, konyhai zöldhulladék
A helyben történő komposztálás a leginkább környezetbarát megoldás. Fotó: Getty Images

A közösségi komposztálók nagymértékben hozzájárulnak az EU céljainak eléréséhez is, tehát hogy elkülönítve gyűjtsük a biohulladékot. Ha a komposztálható rész ebből már helyben hasznosul, akkor annyival is kevesebb kerül a kukákba. Jelenleg sajnos kevés adat áll rendelkezésre arról, hogy mennyi szerves hulladékot komposztálnak a közösségi komposztpontok. A Humusz Szövetség saját komposztpontjáról tudom csak biztosan elmondani, hogy évente két tonna szerves hulladékot kezelünk. Ez mind a lakosságtól érkezik. Ha több ilyen komposztpont működne akár Budapesten, akár más településeken, azzal jelentősen csökkenteni lehetne a begyűjtendő és elszállítandó biohulladék mennyiségét” – hangsúlyozta a környezetvédelmi szakember.

Kitért rá, dacára az általános tévhiteknek, ha jól kezeljük a komposztot, akkor nem kell sem a szagoktól, sem a kártevők megjelenésétől tartani. „Nem azt mondom, hogy teljesen alaptalanok ezek a félelmek. Fontos azonban, hogy tudatosítsuk magunkban, hogy bizony a legtöbb ember elkényelmesedett, és azt gondolja, majd más megoldja helyette a problémákat. A klímaváltozást és a hulladékkezelés kérdését azonban csak együtt tudjuk megoldani, ehhez pedig be kell vállalni egy minimális kényelmetlenséget. Nem fenntartható már, hogy ne vegyünk tudomást arról, milyen következményekkel jár az életmódunk, illetve a hulladékunk” – szögezte le Merza.

Hozzátette, ha újonnan fognánk bele a komposztálásba, akkor hasznos útmutatót találhatunk ehhez például a Humusz Szövetség honlapján. Emellett sok településen nagyon támogatóak az önkormányzatok is, amelyek különféle programok keretében komposztkeretosztással, képzésekkel is segítik a helyi lakosokat a háztartási hulladék önálló kezelésében. Érdemes tehát lakóhelyünkön is tájékozódni az elérhető lehetőségekről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +6 °C

A Dunától keletre is megvastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás - a legtovább a keleti, északkeleti tájakon lesz fátyolfelhős az ég. Gyenge (saras) esőre a Dunántúlon, majd az északi országrészben lehet számítani. Az élénk, olykor erős déli, délkeleti szél fokozatosan veszít az erejéből. Késő este 8, 15 fok várható. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.