Hélium szivárog a Föld magjából

Viszonylag fiatalnak számító kőzetekben azonosították a hélium izotópjait kutatók, ami arra utalhat, hogy a Föld magja folyamatosan szivároghat.

Régóta sejtette már a tudományos világ, hogy a Föld magjában felgyülemlő hélium fokozatosan szivárog a felszín felé. Egy amerikai kutatócsoport most 62 millió éves sarkvidéki sziklákban leltek rá a hélium izotóp nyomaira, ami bizonyíthatja ezt az elméletet. Ezek a kőzetek ugyanis túl fiatalok ahhoz, hogy az ősi légkörből származzon a bennük fellelt hélium - írja a Science Alert.

A magból szivárog felfelé a hélium

Pontosan nem tudni, mennyi hélium van a felszín alatt, de a 4,6 milliárd évvel ezelőtti vulkáni aktivitás ideje alatt a magban felhalmozódott hélium jelentős részének már fel kellett szabadulnia. A kutatók ugyanakkor a kanadai Baffin-szigeten található bazaltos lávakőzetekben is kimutatták a hélium-3-at (3He), illetve a valamivel nehezebb hélium-4 (4He) izotópot. Később izlandon vett mintákból is sikerült kkimutatni az izotópot magas koncentrációban, emiatt a kutatók gyanították, hogy a földköpenyből származó területről szivároghatott az ki.

vulkán
Évmilliárdokkal korábban jelentős mennyiség szabadult fel a héliumból a vulkáni tevékenységek miatt. Fotó: Getty Images

Legfrissebb elemzésük, amelynek során a Baffin mellett a környező szigetek több tucat védett helyéről gyűjtött mintáit vizsgáltak meg, a vulkáni kőzetben valaha feljegyzett legmagasabb 3He:4He arányt mutatták ki, közel 70-szerese volt ez a légkörben tapasztaltaknak.

A hélium színtelen és szagtalan, kémiailag közömbös nemesgáz. Mivel nagyon könnyű és nehezen lép reakcióba bármivel, a légkört elhagyva gyorsan távozhat a felszabadulását követően. Ezen oknál fogva viszonylag ritka anyagnak számít a Földön. A kutatók továbbra sem tudtak arra választ adni, hogy milyen mennyiségben található meg a bolygó magjában, az azonban az eredményeik tükrében jól látszik, hogy fokozatosan szivárog onnan.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugaton csak lassan csökken a felhőzet, sőt a határ mentén tartósan borult maradhat az ég, ott szemerkélő eső, szitálás még délután is előfordulhat. Másutt fokozatosan gomolyosodik a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, így többórás napsütés is várható, és az északkeleti tájakon helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északi, északkeleti szél napközben olykor megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 8 és 14 fok közé hűl a levegő. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy a múlt szombaton érkezett hidegfront immár elvonult, így számottevő fronthatás egyelőre nem érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra